Anasayfa / Avcılık / Atıcılıkta Kullanılan Malzemeler
Atıcılıkta Kullanılan Malzemeler

Atıcılıkta Kullanılan Malzemeler

Atıcılık çok geçmişten günümüze kadar gelmiş bir spor dalıdır. Atıcılık bir mermiyi bir silah aracılığıyla hedefe ulaştırmayı amaçlar. Türkiye’de atıcılık ilk olarak Osmanlı Devleti döneminde 1910 yılında yapılmıştır. Bu spor dalıyla Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu ilgilenmektedir. Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu bu dalda çeşitli müsabakalar yapmak, sporcu, hakem, antrenör yetiştirmek ve bu spor dalının ülkenin geneline dengeli dağılmasını sağlamak amacındadır.

 

Her spor dalında olduğu gibi atıcılık sporunda da kullanılması gereken bazı malzemeler bulunmaktadır. Atıcılık malzemeleri giysiler ve bazı araçlar olmak üzere ikiye ayrılır. Atıcılıkta kullanılan giysiler, atış ceketi, atış pantolonu, atış ayakkabıları, atış eldiveni ve iç giysilerdir. Atıcılıkta kullanılan araçlar ise yarışmalara göre farklılık göstermektedir. Yivli tüfekle atış yarışmalarında; tüfekler, hedefler, cephaneler kullanılır.

 

Trap yarışmalarında kullanılan atıcılık malzemeleri tüfekler, hedefler, cephaneler ve trap aletleridir. Skeet yarışmalarında kullanılan malzemeler; tüfekler, hedefler, cephaneler, skeet aletleridir. Tabanca ile atış yarışmalarında ise silahlar, hedefler, mermiler kullanılmaktadır. Trap hedefi havaya fırlatan aletin adıdır. Bu alet aynı zamanda müsabakalara da adını vermiştir. Uçan nesneleri vurmaya çalışan bir spor olan trapın kökeni güvercin vurmaktan gelmektedir. Günümüzde canlı hedeflerin yerine kilden yapılmış hedefler kullanılmaktadır. Skeet atıcılığı ise diğerlerine göre daha hareketli ve hem sporcu için hem de seyirci için zevkli gelen atış branşıdır.

 

Elbette ki bu atışların yapılmasının belli kuralları vardır. Bunlara poligon kuralları denmektedir. Örneğin; görevlilerin, poligonlara alkollü olarak girmek ve atış yapmak isteyenleri men etmesi gerekmektedir. Atışı idare eden görevli izin verinceye kadar atıcı cephane dağıtma yerinden cephane alamaz ve cephane ile ilgili görevli de cephane veremez. Gibi ve daha fazlası kurallar uygulanmaktadır. Ayrıca poligon güvenlik önlemleri de bulunmaktadır.

 

Örneğin; açık atış alanları ve poligonlarının en yakın yerleşim merkezi ve diğer iş yerlerinden en az 80 m uzaklıkta olması gereklidir. Bunun gibi ve daha fazlası güvenlik önlemleri bulunmaktadır. Bu kurallar ve güvenlik önlemleri “Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Yönetmelik” te yer almaktadır. Atıcılık sporu geçmişten günümüze kadar teknolojinin de verdiği etkiyle değişikliğe uğramıştır. Bu değişiklik kendini giysilerde malzemelerde ve kullanım alanlarında göstermektedir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top