Anasayfa / Avcılık / Av Tüfekleri / Av Tüfeği nedir? Ne için kullanılır?
Av Tüfeği nedir? Ne için kullanılır?

Av Tüfeği nedir? Ne için kullanılır?

Ateşli silahlar 13. yy’da kullanılmaya başlanmıştır. Askeri alanda kullanılan bu silahlar daha sonrasında avcılık için kullanılan tüfeklere dönüşmüştür. Hafif ateşli silah olarak da bilinir. Ve omuzdan destek alınarak tek gözümüzle nişan alıp metal tetiği çekerek ateş edilir.

 

Genel olarak isimlendirilen av tüfeği kendi adı altında aslında birçok çeşit barındırmaktadır. Bunlar günümüzde de sıkça kullanılan tek kırma, çift kırma, pompalı, yarı otomatik, süperpoze ve lever action’dur. Çoğunlukla avcılık için kullanılsa da ülkemizde yasalar gereği avcılığın pek yaygın olmamasından kaynaklı bu silahlar koleksiyoncular tarafından da alınıp kullanılmaktadır. Ayrıca hala çeşitli ülkelerdeki askeri birliklerin de yaygın olarak kullandığı ve depoladığı silah çeşididir.

 

Avcılık öncelikle karın doyurmak için başlasa da daha sonra spor olarak tarihte yerini almıştır. 1875 yılında ise ingiliz Deeley ve Anson yivsiz av tüfeği imal etti. Bu tüfek 6 ila 10 fişek atabilen ve daha çok darbe veren silahtır. Bu tüfeklerde saçma, domdom kurşunu ve dokuzluk kullanılır. Son yıllarda bu tüfeklerin menzilleri 20 metre ile 90 metre arasında değişen bir mesafe ile genişletilmiştir. Ve Tüfekler yivli yivsiz olarak ikiye ayrılmaya başlamıştır.

 

Hem savunma hem av için kullanılan bu tüfekler daha sonra birçok savaşta kullanılmıştır. Daha önceleri ağızdan doldurulan tüfekler artık arka taraftan doldurulur şekilde üretilmiştir. Daha önce çakmak taşı ile ateşleme yapılırdı fakat şu an kendi ateşleme sistemi vardır. Yarı otomatik tüfekler ise bir önceki ateşin barut gazından faydalanır ve seri ateş eder. 1. Dünya savaşında makinalı tüfekler artık hepsinin yerini aldı ve büyük ölçüde hasar verdi.

 

Dünya çapında tüfek üreticisi olarak 5 ülke ön plana çıkmaktadır. Bunlar; Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Birleşik krallık( İngiltere) ve Türkiye’dir. Şu an dünya üzerinde en iyi tüfek olarak bilinen G36, Kar98 ve G3 Almanya firmaları Mauser ve Heckler&Koch tarafından üretilmiştir. Rusya tüfekleri de sağlamlık ve uzun ömür açısından bilinir. İngiliz yapımı tüfek sayısı azdır genelde bakım gerektirmeyen geçici tüfekler yaparlar. Amerika ise M16 ve M4 dışında pek silah üretimi yapmaz. Türkiye ise cumhuriyet zamanında üretilen Mehmetçik-2 tüfeği ile bilinir.

2 yorum

  1. Ava meraklı olan arkadaşlarımızın kesinlikle okumasını isteri. Başarılı

  2. Ava meraklı olan arkadaşlarımızın kesinlikle okumasını isteri. Başarılı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top