Anasayfa / Avcılık / Av Tüfekleri / Av Tüfeklerine Teknik Ve Tarihsel Bir Bakış
Av Tüfeklerine Teknik Ve Tarihsel Bir Bakış

Av Tüfeklerine Teknik Ve Tarihsel Bir Bakış

13’ üncü yüzyılda askeri alanda kullanılmaya başlanan ateşli silahlar üretimi fazlalaşmaya başladıktan sonra ve sanayi devriminin de etkisiyle spor ve avcılık için de kullanılmaya başlandı. Buna paralel olarak av tüfekleri 1875 yılından itibaren spor ve av amaçlı kullanılmaya başlandı. Namlu yapısı olarak yivli ve yivsiz olmak üzere iki çeşit av tüfeği bulunmaktadır. Bu iki çeşidin kendi aralarında Tek kırma, Çift kırma, Süperpose (Alt-Üst namlu), Otomatik ve Yarı otomatik çeşitleri bulunmaktadır. Çift kırma ve tek kırma olarak bilinen çeşitler genelde av için daha çok tercih edilmektedir. Bu tüfeklerde normal silahların aksine daha farklı mermi çekirdeğinden oluşan kovan tipi mermiler kullanılır. Halk arasında “dom dom kurşunu ve saçma” denilen fişek tipleri bu tüfeklerde kullanılan mühimmatlara örnek olarak verilebilir.

 

Tek kırma av tüfekleri fiyatları diğer modellere göre daha uygun olduğundan avcılığa yeni başlayacak veya acemi avcılar tarafından kullanılmaktadır. Çift kırma modeller, yan yana iki namludan oluşan modellere verilen genel isimdir. Bu modeller namlu tiplerine göre sağ namluları yarım şok, sol namluları ise tam şok imal edilirler. Üreticilere göre ve kullanıcıların isteklerine göre bu durum değişebilir.

 

En yaygın kullanılan tip tüfekler çift kırma tüfeklerdir. Bunun nedeni ise iki mermiyi birden içinde bulundurması, nişan almanın kolay olması ve fişeklerin çabuk değiştirilmesine imkân sağlamasıdır. Süperpose modeller ise çift kırma modellere göre daha az tercih edilmesine rağmen avcılıkta aranan modellerdir. Daha önceden tek kırma kullanan avcılar, bu namlu düzenine alıştıkları için Süperpose tüfeklerde zorlanmazlar. Bu modellerin istek ve ihtiyaca göre yan yana üretilen tipleri de bulunmaktadır.

 

Otomatik ve yarı otomatik av tüfekleri, kullanan kişinin müdahalesi olmadan boş kovanın dışarı atılıp yeni merminin otomatik olarak namlu yuvasına girmesidir. Bu modeller de gaz kaçırmalı ve tepmeli olmak üzere ikiye ayrılır. Otomatik-yarı otomatik modeller diğer modellere göre daha maliyetli olduklarından, tek kırma ve çift kırmaya göre daha az tercih edilmektedirler.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top