Anasayfa / Avcılık / Av Fişekleri / Ava Göre Fişek Türü Belirleyin
Ava Göre Fişek Türü Belirleyin

Ava Göre Fişek Türü Belirleyin

Avcılık günümüzde mevsiminin yaklaşmakta olduğu ilgi alanlarından birisini oluşturmaya başlamış durumda… Bu durumda da karşımıza avcılık için en gerekli techizatlardan birisini oluşturmaya devam etmekte bulunan av fişeklerinin tercih edilmeleri hususunuz titizlikle ele alınması gelmektedir. Bu durumda avlanacak avın isabetli bir biçimde ıskalamadan kısa sürede avlanabilmeleri işten bile olmayacaktır.

Dünyaca ünlü İtalyan markası Pellagri resmi web sitesi üzerinden sadeleştirilmiş olunarak yazılan bilgiler ışığında denilebilir ki av fişekleri avcılık tekniklerini bilmek kadar önem taşımaktadır. Aksi takdirde her ne kadar teknik bilgi elde edilmiş bulunursa bulunsun ortaya hiçbir başarılı sonuç çıkarılmayacaktır. İşte bu durumun gölgede bırakılması için yapılan teknik analizlerle birlikte yine önemli olarak av fişekleri üzerine birtakım bilinmesi gerekenler bu makalenin yazılış amacını oluşturmaktadır.

Avcılık yapılmakta olunan hayvanların başında geldiğinden bıldırcınların avlanmasında kullanılacak olunan fişekler genellikle avcılar tarafından hem ekonomik hem de ava nüfuz etmesi bakımından kısa sürede ulaşabilme mesafesine yani hızına aldanılarak tercih edilmekte olunan ince fişeklerden ibarettir. Oysa ince fişekler bıldırcına isabet ettiğinde o kuş türünün halen havada süzülerek yaralı olarak da yolculuğuna devam ettiği pek çok kereler gözlemlenen gerçekliklerden birisini oluşturmaktadır.

Bu yöndeki genel yargı sonrası gelişen hatalar işte avcılık tekniklerinin bilinmesine karşın fişek türünün gereği gibi tespit edilememesinden dolayı yaşanan sorunların başında gelmektedir. Yine İtalya’da daha teknik ve daha profesyonel yapılmakta olunduğundan genellikle gramı düşük olan ve ağırlığı da fazlaca olmadığından yüksek hızla avına isabet eden bu fişekler ardıç, dağ kuşları gibi küçük kuşları avlamak için ideal türlerin başında gelmektedirler.

Bir başka avlanan kuş türlerinden keklik için yine 12 çap en az olmak üzere birçok çaplarda av yapmak olanaklı haldedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken genelde fişeklerin numaralarının iyi saptanmasıdır. Keklik, bıldırcın gibi doğa kuşlarında genellikle kullanılan fişek numaraları 7 ila 8 olmakta olup av fişekleri üzerine bu rakamlar gayet istenilen başarıyı vermeye devam etmektedirler. Marka seçimi hakkında söylenmesi gerekenlere bakılacak olunursa genellikle markalarda İtalyan markalarının daha fazla tercih edildikleri gözlemlenmiştir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top