Anasayfa / Olta / Avcı
Avcı

Avcı

Balık avı hobilerinin en önemli parçaları şüphesiz olta setleridir. Olta setleri yapılacak olan balık avlama yöntemi ve avlanacak olan balık türüne göre farklılık göstermektedir. Olta setleri yapılarına göre farklılık göstermektedir, her model görsellik olarak benzerlik göstermekle beraber aslen farklı av veya avlanma yöntemlerine göre dizayn edilmiş ve üretilmiştir. Kıyıdan uzağa atış için, suf olta setleri, ya da suniyem ya da atçek avlanmalar için spin olta setleri, tekneden yemli yada sırtı (trolling) yaparak avlanmak için olta setleri, büyük balık avları için jigging ya da çıkrık makine kamış olta setleri vardır. bundan dolayı Öncelikle avlanmaya giderken hangi türde balık avlayacağınızı ve hangi yöntem ile avlayacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin at çek avlanma yöntemi için spin makineye ihtiyacınız varken, lüfer ve sazan avı için surf makineye ihtiyacınız olacaktır.

Balık avınızın iyi geçmesi için sağlam ve tam donanımlı bir olta setine ihtiyaç duyacağınız bir gerçektir, av bir savaştır ve bu savaşı kazanacak olan da silahı iyi olandır. Nerede ve ne avlayacak olursanız olun olta setinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Olta setleri yeminizi kaptırmamanızda size yardım edecektir. Oltanızın ucuna gelecek balığın vuruşlarını kaliteli bir oltadan daha rahat hisseder ve balık avındaki başarı yüzdenizi yukarlara taşıyabilirsiniz. Balıkçılık herkes tarafından yapılabilen, ekonomik bir faaliyet getirmeyen, insanın ruhunu dinlendiren bir hobidir.

Amatör balıkçılık yazılı olmayan kurallar içermektedir. Amatör balıkçılar her zaman birbirlerinin dostudur ve balık avlamak kesinlikle balık öldürmek değildir. Birçok amatör avcı bazen kamışa, bazen kancaya hatta bazen de makinaya olta demiş, çoğu da balık avlamak için elimize aldığımız her şeye olta demiştir. Her amatör balıkçının mutlaka gerçek bir olta seti bulunması gerekmektedir. Bu olta setinin içerisinde; misinalar (olta ipleri), mantarlar, olta iğneleri (kancalar), kurşun ağırlıkları (iskandiller) kıstırmalar mutlaka bulunmalıdır.

 

Buna rağmen her balığın, her suyun takımı farklıdır, yanlış takım boş bekletir, boş dönderir. Örnek verecek olursak, sazan balığı avlamaya karar veren amatör bir balıkçı, küçük sazan balığı mantarsız olta ile su üstü avı yaparak avlanırken, 3 mt ile 8 mt civarında olan porselen takımlarınızı kullanabilirsiniz.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top