Anasayfa / Avcılık / Havalı Tüfekler / Avcılık Ve Av Silahları
Avcılık Ve Av Silahları

Avcılık Ve Av Silahları

Avcılık sizin için hobiden çok daha fazlası ise ekipmanlarınızı özenle hazırlamalısınız. Her avcılık koşulu için ayrı mühimmat bulunmakta. Avcılıktan zevk alabilmeniz için sadece tüfek seçimi değil kullandığınız avcı botuna kadar bütün ekipmanlarınızın arazi şartları ile uyumlu olması gerekmektedir.

Avcılık için gereken ana mühimmat av silahıdır. Üst düzey avcılık deneyimi için av silahları seçiminizi kendi kullanım amacınıza göre seçmelisiniz. Av silahlarının birçok çeşidi bulunmaktadır.

 

YARI OTOMATİK AV SİLAHLARI

Yarı otomatik av tüfekleri oldukça kullanışlı olması ile birlikte menzilleri genellikle ortadır. Atış gücü iyi olan yarı otomatik av tüfeklerinin namlu boyu 50cm ile 75cm arasında değişmektedir. Mermileri genellikle 12 kalibre olmaktadır. Bununla birlikte fiyatları genellikle 350 TL’den başlamakta, kalitesine ve kullanım kolaylıklarına göre 2 Bin TL’den yukarıya çıkmakta. Yarı otomatik av tüfekleri mermi kapasitesi sayesinde oldukça kullanışlıdır. Avcılık sırasında size hızdan kazanç sağlayacaktır.

 

TEK NAMLULU TÜFEKLER ( KIRMA TÜFEKLER )

 

Tek namlulu tüfekler çeşitlerine göre levyeli, kırma, mavzer gibi çeşitlere ayrılır. Tek namlulu tüfekler fişek kullanıldıktan sonra kuyruk kısmından yani namlunun arkasından doldurulur. El yapımı olan tek namlulu tüfeklerin bazıları eski tiğ dolma tüfek namlusu kullanılarak yapılır. Ancak bunlar oldukça tehlikelidir. Sarma çelik kaynak yapılan bölgelerin gözeneklerine ısı, basınç ve dumansız barutlarında gaz sızması olur ve kaynakların ayrılma olasılığı çok yüksektir. Aynı zamanda kırma tüfeklerin menzil seviyesi oldukça yüksektir. Doğru yapılan bir atış sonucunda başarı kaçınılmazdır.

 

Seçeceğiniz av silahları oldukça önemli olmakla birlikte bunun yanına seçeceğiniz ekipmanlar da oldukça önemlidir. Menzil ayarlamalı dürbünler uzak mesafe atışları için oldukça idealdir. Bununla birlikte gece avcılığı için lazer pointerli dürbün oldukça ideal bir ekipmandır. Yedek fişeklerinizin her zaman yanınızda olması için yedek fişek kapasitesi çok olan av yeleği kullanabilirsiniz.

Avlanacağınız doğa şartlarına göre tırmanış ayakkabıları ya da avcı botu kullanabilirsiniz. Bu botlar daha esnek ve daha hafif malzemelerden üretildiği için oldukça kullanışlıdır. Bununla birlikte kendinize taktiksel bir avantaj sağlamak için kuru sıkı ses tabancanız oldukça faydalıdır. Güzel bir atışla birlikte avınızın sizin istediğiniz yöne hareket etmesini sağlamanız kaçınılmazdır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top