Anasayfa / Balık Avı / Balık Avı, Salla Ağı, Yaşa Anı
Balık Avı, Salla Ağı, Yaşa Anı

Balık Avı, Salla Ağı, Yaşa Anı

Popüler ve bir o kadar ilgi odağı olan ve bu hisler çerçevesinde birçok kişinin hobisi ya da mesleği olan balık avı güzel ve bir o kadar da sabır gerektiren bir aktivitedir. Çok heyecanlı olmakla birlikte oltaya takılan balığı yakalamaktaki his derin duygular hissettirmektedir.

 

Balığın içinde kalsiyum, iyot, demir, fosfor, mineral gibi yaşam için gerekli olan bir çok vitamini bulunmakla beraber aynı zamanda özellikle çocukların zekâ ve kemik gelişimlerinde büyük rol oynamakta ve faydası bulunmaktadır.

 

Birçok farklı türlerde olan balıklar farklılıklarına göre değişik yerlerde, değişik boylarda, büyüklükte ve değişik yıllar ortalamasında yaşayabilirler. Balıklar çeşitli görünüme ve farklı renklere sahiptirler ve farklı sularda yaşayabilirler. Türleri farklı olan birçok balık vardır ve bu konuda balık avı farklı türde olabilir ve bunun bazı püf noktaları vardır.

 

Balık Avlamanın Püf Noktaları

 

İnce misina 0,25, 0,30 ve 0,40 idealdir, balığı ürkütmez.

 

Büyük balıklar yakalandığında misina durdurularak ürkütmeden yukarı çekilir.

 

İstavrit balığı tutarken çapa atılmaz, çapa ipinin hareketi balığı ürkütür ve yarı yarıya kesebilir.

 

Tekneyle balık avında bir kepçeye ihtiyaç duyulur. Su yüzüne çıktıktan sonra kepçeyle ya da kakıçla balık yakalanır, yoksa çırpınan balık misinayı koparabilir.

 

Bir balık teknesinde livar bulunmak faydalı olur. Livar yoksa büyük kovalar tercih edilir ve su sürekli değiştirilir

 

Balık avlamanın birçok çeşidi olmakla birlikte bu anlamda malzemenin kalitesine ve yemlere göre farklı boyutlarda değişik türden çeşitleri vardır. Bu anlamda gerek kullandığımız malzemenin çeşidi gerekse yapay yemlere göre değişiklik göstermekle beraber balığı avlamanın keyif verici ve lezzetini söylememiz mümkün. Yapay yemler tuttuğumuz yere ve balığın çeşidine göre değişmektedir. Yani avlamak istediğimiz balık yüzeye yakın avlanıyorsa dibe batmayan sahte bir yeme ihtiyacımız vardır.

 

           Balık avı için bazı ekipmanlara ihtiyaç duyulur ve bunlardan bazıları şu şekildedir.

 

Gerekli Ekipmanlar

 

Genel olarak balık avı için gerekli ekipmanlar, balıkları koymak için bir kutu, makara, iğne, pense, ağ, misina, bıçak, yem ve bunları koymak için bir çanta ‘ya ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Eğlenceli ve zevkli olan balık avı çeşitli şekillerde ve farklı boyutlarda, zaman geçirmek adına güzel bir aktivite olmakla beraber bu anlamda bir meslek konusu olduğunu da bilmeliyiz. Bu sayede tecrübe yaşayabilir ve balık avı keyfini çıkarabiliriz.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top