Anasayfa / Balık Avı / Balık Avında En İyi Dostunuz
Balık Avında En İyi Dostunuz

Balık Avında En İyi Dostunuz

Bir balık avına gittiğinizde balık yakalamak için en önemli malzemeniz hiç şüphesiz oltanızdır. Çünkü balık tutmaktan zevk alıyorsanız sizin en çok ihtiyaç duyacağınız malzeme oltanızdır. Bir su birikintisinin olduğu yerlerde suyun içinde bulunan balığın tutulması için işe yarayan malzemeye olta adı verilmektedir. Bu malzemenin avcının hayatında çok önemli bir yer tutması bu yüzdendir. Çünkü balık tutmaktan haz duyan balıkçı için olmazsa olmaz malzeme oltadır. Bu malzeme balığı suyun dışarısına çıkarmak için kullanılması ne kadar önemli olduğunun bir ispatıdır.

 

Bu alet çeşitli şekillerde yapılabileceği gibi hazır olanlarda mevcuttur. Balıkçı oltasını kendisi yapabilir veya gidip hazır olarak da alabilir. Eğer kendisi yapmak isterse bir takım malzemelere ihtiyaç duyacaktır. Örneğin bir oltanın yapılabilmesi için öncelikli olarak bir kamışın veya uzunca bir sopanın olması gerekmektedir. Daha sonra bu kamışa bağlamak için bir ipin varlığı şarttır. İp yerine misinanın kullanılması balığın kaçma şansını en aza indirir. Daha sonra bir iğneye ihtiyacınız vardır. Bu iğneyi de balıkçılarda bulabilirsiniz. Daha sonra seçtiğiniz yönteme göre bir mantara ihtiyacınız vardır.

 

Bu mantar şarap şişesinin kafasında bulunan mantar olabileceği gibi hazır olarak satılan şamandıra da bu işi görebilir. Ayrıca yine kullanılan yönteme göre değişiklik gösteren kurşunun olması gerekir. Kurşun yemimizin suya batmasını sağlamak içindir. Ve son olarak bir yeme ihtiyacımız vardır. Yeminde balığın ilgisini çekebilecek tarzda olması çok önemlidir. Solucan, hamur, ciğer örneklerini verebiliriz. Ne olursa olsun iyi bir olta bu saydığımız malzemelerden oluşmaktadır. İster ilkel olsun ister profesyonel tarzda olsun her türlü oltanız her türdeki balığı yakalar. Yeter ki doğru malzeme kullanmış olun ve doğru yemi iğnenize takmış olun.

 

Balıkçılıkta en önemli kural sabırdır. Bu sabrın iyi bir balıkçıda olması gerekir ki hazırladığınız oltanız sizin sabrınızla birlikte hayal ettiğiniz balığı yakalar. Hangi malzemeden yapılırsa yapılsın oltacılıkta malzemelerin tam oluşu bizim balık yakalama şansımızı da o denli artıracaktır.

 

Balığa giderken yanımızda hazır edeceğimiz oltamızla beraber yedek malzemelerimizi de almak önemlidir. Öyle ki balık işi sürprizlerle dolu bir serüvendir. Saatlerimizi verip yaptığımız oltamız bir anda parçalanabilir veya suya kaptırabiliriz. Hedefimizin de balık tutmak olduğunu düşünürsek orada oltasız kalmayı hiç kimse istemez. Bu yüzden yedek olarak yanımıza sırık veya kamış, misina, kurşun, şamandıra, iğne gibi aletleri almalıyız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top