Anasayfa / Balık Avı / Balık Avında Olta İğneleri
Balık Avında Olta İğneleri

Balık Avında Olta İğneleri

Tarihin ilk çağlarından beri bir uğraşı haline gelen avcılık günümüzde de tüm popülerliğini devam ettirmektedir. Çünkü sonunda zevk olan bir işi insanoğlu her zaman yapmaktadır. Bu güzel etkinliği yaparken de tabi ki gerekli olan malzemelere de ihtiyacımız vardır. Çünkü bu malzemeler olmadan avcılığa özellikle de balık avcılığına çıkmanız mümkün olmamaktadır.

 

Balık avına çıkmadan önce gerekli olan bu malzemelerin başında da olta iğneleri gelmektedir. Oltanızın misinasının ucunda bulunan bu iğneler balık avcılığının can damarıdır. Zira iğneniz olmadan balık avlamanız mümkün değildir. Bu yüzden oltanızın iğnesini yedekler dâhil bir ava giderken yanınızda bulundurmanız gereken en önemli parça olarak almanız gerekmektedir.

 

Bir balık avına gittiğinizde oltanızın ucunda çok kaliteli bir iğnenin olduğundan emin olmak zorundasınız. Çünkü gittiğiniz yerin balık potansiyeli iyi ya da kötü olabilir. Bu sizin şansınızı tabi ki etkiler. Fakat saatlerce beklemenize değecek olması için iğne faktörünü göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Balık iğnenize takılabilir. Fakat balığın büyüklerine rast geldiğinizde iğnenizin kaliteli olması sizin o balığı kıyıya çıkarmanızla en büyük etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

İğnenin yıpranmış olması, eskimesi, iğne ucunun sivriliğinin kaybolması gibi etkenler sizin balık tutmanızı engelleyen faktörlerdendir. Bu yüzden olta iğneleri hakkında gerekli bilgi birikimine sahip olmanız gerekmektedir. İğne deyip geçerseniz avcı olma yolunda en büyük hatayı yapmış sayılırsınız. Çünkü bir balık avında iğneniz sizin en büyük yardımcınızdır.

 

Piyasada bulunan olta iğnelerinin kalitesi konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir. Öyle ki balık malzemeleri satan bir mağazaya gittiğinizde tanesi 10 kuruş olan iğne de bulabilirsiniz tanesi 2 lira hatta 3 lirayı bulan iğneler de bulmanız mümkündür. Burada kullanılan malzeme, onun işçiliği ve onun darbelere ne kadar dayanıklı olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır. Ucuz olan iğneler tek kullanımlıktır. Sudan çıktıktan sonra paslandığını ve zamanla elinize dahi iğnenin batmadığını görürsünüz. Bu iğneler daha sonra kullanıldığında balık tutma şansınızı düşürür.

 

Kaliteli olan iğneler ise yıllar boyunca kullanabilirsiniz. Çünkü en kaliteli maddelerden yapılan bu iğnelerin işçiliğine de büyük önem verilmektedir. İğnenizin kalınlığına da bağlı olarak iğnenin çekeri burada önemli rol oynamaktadır. Aynı kalınlıkta olan iğnelerden kaliteli olan 50-60 kilo gram balık çekebilirken kalitesiz olan iğne en fazla 2-3 kilo gram balığı çekebilmektedir. Burada önemli olan balığı kıyıya çekmek ise kaliteli iğnelerden alıp onu kullanmanız gerekmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top