Anasayfa / Balık Avı / Balık Avında Olta Kamışı
Balık Avında Olta Kamışı

Balık Avında Olta Kamışı

Balık avcılığı av ile uğraşan kişiler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Ülkemiz deniz ve göller ile çevrili olduğundan balık avı oldukça çok sık görülür. Gerek acemi gerekse profesyonel olarak balık avı yapmak isteyenler için çok çeşitli türlerde malzemeler mevcuttur. En önemli balık avı malzemesi oltadır. Oltalar kendi aralarında çeşitli seçeneklere ayrılmakta; boyut ve işlevlerine göre piyasada farklı markalar ve kalitelerde yerini almaktadır. Balık avında kullanılan Olta kamışı seçimi çok önemlidir.

Olta kamışlarının özellikleri avlanma tekniklerine göre belirlenmektedir. Balık avının kıyıdan, bot veya tekneden yapılması farklı olta çeşitlerini gerektirmektedir. Kıyıdan uzak olan bölgelerde avlanmak isteyenler için surf avlanma tekniği uygulanır; bu teknik için de oltalarda surf kamışlar tercih edilmektedir. Yüksek ağırlıkları atmak ve çekmek için gerekli ağırlığa sahip olması gereken surf kamışlarının boyları 360-450 cm arasındadır. Bir diğer balık avı tekniği spin avıdır.

Bu avda kullanılması gereken kamışlar hafif ve uzun olmalı ayrıca hassasiyetinin de yüksek olması şarttır. Bu teknikte kamışın hafif olması şarttır. Fiberglas, teleskopik olta kamışları, parçalı olta kamışları gibi farklı seçeneklerde olan olta kamışı; kıyıdan avlanma veya bot veya tekneden avlanmaya göre değişmektedir. Gölde avlanmak için kullanılan Olta kamışı seçenekleri de yine kendi arasında çok farklı seçeneklerde piyasada mevcut bulunmaktadır.

Tatlı ve tuzlu suda kullanılmak üzere, kalın tutma kolu gibi özelliği bulunan, hafifliği, ağırlığı, boyu, parçası, hem denizde hem gölde kullanılma özelliği olan olta kamışını online alışveriş sitelerinden de almak isteyenler için farklı kategorilerde; kişilerin ihtiyaçlarına göre ve farklı fiyatlarda yer almaktadır.

Balık avında önemli bir çeşit olan sazan balığının avı zorlayıcıdır. Bu balık için de uzunluk, ağırlık ve boylarına göre kendi aralarında ayrılmış farklı olta kamışlarına rastlamak mümkündür. Hobi için veya profesyonel amaçlı balık avı için farklı kaliteli olta kamışları özenle seçilmelidir. Kıyıdan yapılacak av için kullanılacak olta kamışı ile kıyıdan uzakta veya tekneden yapılacak balık avında kullanılacak olta kamışı balık avı için en önemli etkenlerdendir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top