Anasayfa / Genel / Balık Avlamada Olta Takımı Kullanımı
Balık Avlamada Olta Takımı Kullanımı

Balık Avlamada Olta Takımı Kullanımı

İyi bir balıkçı olmak istiyorsanız kaliteli malzemeler ile bir olta takımı edinmeniz gerekir. Balıkçılık konusunda yeni iseniz ilk olarak misina hazırlamakla işe başlanılmalıdır. Standart bir olta takımı hazırlamak için gerekli olan malzemeler ise şöyledir.

 

1 adet 100 metre boyunda misina

 

2 adet kasnak

 

3 adet kurşun

 

4 adet istediğiniz boyutta iğne

 

5 adet klipsli fırdöndü

 

Gerekli malzemeleri toplayarak elde edeceğiniz olta, tutmak istediğiniz balığın cinsine göre değişik olta yapımı teknikleri kullanarak yapılmalıdır.

 

 Olta Takımı Çeşitleri

 

Balıkçılıkta değişik olta takımları vardır. En yaygın kullanılanlar; Çapari, zokalı olta, yemli zoka, yemsiz zoka, seğirtme oltalar, Kıbrıs oltası, sinek oltası, telli beden, kaşık oltaları, yemli oltalar ve çarpma oltalarıdır. Olta takımı çeşitleri hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse şunları okuyalım.

 

 Çapari:

 

Olta takımı hazırlarken tutmak istediğiniz balığın büyüklüğü, oltanın da büyüklüğünü belirler. Oltanızda kullanacağınız iğnenin adedi ise tamamen kişinin balık tutmak konusundaki kabiliyetinize göre 12 ile 70 arasında değişiklik gösterir. İstavrit, uskumru, kolyoz gibi balıkları tutarken kullanılabilir.

 

 Zokalı Oltalar:

 

Yemli ve yemsiz olmak üzere iki farklı çeşidi vardır. Zokalı oltalar ile mercan, çinekop, sinarit, orfoz, torik gibi balıklar yakalanabilir.

 

Yemli Oltalar:

 

Olta bedeninin uç kısımlarına iğne takılır. Takılan iğnelere yem yerleştirilerek elde edilen oltalar yemli oltadır. Yem, kurtçuk veya midye kullanılarak hazırlanır. Genellikle mezgit, izmarit gibi ufak balıkları tutarken kullanılır.

 

 Çarpma:

 

Toplu hale gezen büyük balıklar için kullanılır. Yem kullanmaya gerek duyulmadan avlanma yapılabilir. Lüfer, torik palamut gibi balıklar çarpma kullanarak yakalanabilir.

 

Telli Beden:

 

Dipten gezen balıkları yakalamak için kullanılan bir olta çeşididir. Amatör balıkçılar tarafından pek tercih edilmez. Kırlangıç avlamada telli beden en çok kullanılan oltadır.

 

 Kaşık Oltası:

 

Zokalı oltanın başka bir çeşididir. Göl balıkları, sinarit ve lüfer tutarken kullanılabilir. Kaşık Oltası alırken tutulacak balığın boyu ve cinsine göz önünde bulundurarak tercih yapılmalıdır.

 

 Seğirtme Olta:

 

Genellikle balıkçılar tarafından sinarit avlamak için kullanılan bir olta çeşididir.

 

 Sinek Oltası:

 

Oldukça kolay bir hazırlanış şekli vardır. Bu sebeple deneyimsiz balıkçılar olta takımı hazırlarken sinek oltasını tercih ederler.

 

 Kıbrıs Oltası:

 

Kefal gibi deniz kıyılarında yaşayan balıkları yakalamak amaçlı kullanılabilir. Balığın oltaya gelmesi için yem olarak ekmek içi hazırlanır.

 

Son olarak; Balıkçılığı profesyonel ya da amatör düzeyde yaparken, unutulmaması gereken temel husus doğru yerde doğru balık için doğru olta takımı oluşturmaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top