Anasayfa / Olta / Balık Avlamak
Balık Avlamak

Balık Avlamak

Balık avlamak, bazı insanların hobisi olduğu gibi bazısının da ekmek kapısıdır. Birçok insan balık tutarak evini geçindirir. Balık avlamak doğru bir şekilde yapıldığı zaman çok zevkli bir hâle gelebilir. Fakat acemi bir balıkçı için ise tamamen zehir olabilir. Aslında birazda yetenek ister. Balık çeşitli şekillerde tutulabilir. Ağ atarak, zıpkın ile ya da olta ile. En çok kullanılan ürün oltadır. Özellikle bu işi hobi olarak yapanlar oltayı kullanırlar. Ucunda iğne bulunan ve balığı tutmaya yarayan alete olta adı verilir.

Oltayı iyi kullanmak oldukça önemlidir. Zira oltayı düzgün ve olması gerektiği gibi kullanamayan bir insan balık tutmaktan soğuyabilir. Bu iş o insan için oldukça berbat bir hâl alır. Olta kullanırken dengeli olmak çok önemlidir. Denge bozulur ise istenmedik kazalar meydana gelebilir. Denize düşmenize bile sebep olabilir. Ve oltayı denizin çok derinine atmak gerekir. Eğer oltanın çekildiğini hissediyorsanız makarayı hemen hızlı bir şekilde sarmalısınız. Avınız oltaya takılmış demektir.

Balık oltanın ucunda ki iğneye takıldıktan sonra onu çok dikkatli bir şekilde çıkarmak gerekir. Bir el ile iğne çıkartılırken diğer elin yardımı ile balık tutulmalıdır. Oltanın ucuna yem olarak genellikle solucan takılır. Solucanı gören balık onu yemek için tuttuğunda oltaya takılmış olur. Bir nevi ava giderken avlanıyor diyebiliriz. Balık tutmaya genellikle sabaha karşı giderler. Bazen hava durumuna göre gece gidenlerde olur.

Ama sabah 5 civarı oldukça iyi bir saattir. Balık avlamak aynı zamanda kişisel bir spor olarakta algılanılabilir. Balık avlamaya giderken mutlaka her insanın yanında oltası olmalı. Oltaları temin etmek ise oldukça kolaydır. Birçok internet sitesinde bulunabilir. Ya da av malzemeleri satan dükkânlardan alınabilir.

Balıkçılık iş olarak yapıldığı kadar hobi olarakta yapıldığı için ürünleri artık çok rahat bir şekilde bulunabiliyor. Balık avlamak insan psikolojisine çok iyi gelen bir iştir. İnsanın bir şeyleri başarmış olma duygusuna kapılmasına sebep oluyor. Bu yüzden de insana mutluluk ve huzur veriyor. Dikkatli ve bilinçli bir şekilde yapıldığı sürece balık avlamayı sevmeyecek insan yoktur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top