Anasayfa / Balık Avı / Balık Avlamanın Püf Noktaları
Balık Avlamanın Püf Noktaları

Balık Avlamanın Püf Noktaları

Balık avı bu işi meslek edinen kişilerce ticari amaçla yapılabildiği gibi amatör kişiler tarafından sadece hobi olarak da yapılmaktadır. Balık tutma keyfi birçok boş zaman geçirme yöntemi arasında en çok tercih edilen yöntemdir. Balık tutan kişi hem bir şeyi başarmış olmanın hazzını hem de güzel zaman geçirilebilecek bir hobiye sahip olmanın keyfini aynı anda yaşamaktadır. Küçük büyük herkesin gerekli ekipmanla balık avı yapması mümkündür.

 

 Balık avına hazırlanırken nelere dikkat edilmeli ?

Balık avına çıkmadan önce mutlaka bir program hazırlanmalıdır ve bu programa sadık kalınarak hareket edilmelidir. Balık avı için en uygun zaman sabah saatleridir. Öğlen saatleri yaklaştığında verim düşmektedir. Ayrıca balık avı takımları önceden hazırlanır ise sonradan zaman kaybedilmemiş olur.

Bu hazırlıklar esnasında kesinlikle aceleci davranılmamalıdır. Zamanla tecrübe kazanıldıkça her şeyin daha basit ve az zaman harcanılır bir hale geleceği unutulmamalıdır.

 

 Balık avı esnasında nelere dikkat edilmeli ?

Öncelikle makine ve kamışların durumu kontrol edilmelidir. Makinede sarılı olan misinada aşınma olup olmadığı kontrol edilmeli, aşınma olması halinde aşınan bölüm çıkartılarak düğüm atılmalı veya mümkünse değiştirilmelidir.

Her zaman yedekte bir takım kurşun ağırlık bulunmalıdır. Yükün az olması açısından sadece yetecek kadar malzeme alınmalıdır. Kullanılan malzemelerin paslı olmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Rapalalar kullanıldıktan sonra mutlaka tatlı su ile yıkanarak kurutulmalıdır.

Balık avının en önemli malzemesi olan oltaların bakımı da çok önemlidir. Kullanıldıktan sonra ıslak bezle silinerek, kuru bezle kurulanması gerekmektedir. Gerekli görülmesi halinde ise makine yağı ile yağlanabilir.

Balık avı malzemelerinin paslanmaması için mutlaka pas çözücü kullanılmalıdır. Balık avına çıkarken asla yıpranmış ip misina kullanılmamalıdır. Aksi halde büyük balıkların tutulması mümkün değildir.

 

Balık avında teknede bulunması gerekenler;

Kesme özelliği en üst düzeyde olan uzun sivri gagalı bir pense. Keskin bıçak, cep telefonu, dalış feneri ve kafa feneri, ecza seti, yangın tüpü, can yeleği, bir çift kürek, kalın ip, kalın battal boy poşet, güneş koruyucu, su, yedek şapka, yiyecek ve tabi ki olta takımı balık avı için teknede bulunması gereken malzemelerdir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top