Anasayfa / Balık Avı /  Balık Malzemeleri Ve Kullanılışı
 Balık Malzemeleri Ve Kullanılışı

 Balık Malzemeleri Ve Kullanılışı

Merhaba arkadaşlar, bu gün Balık malzemeleri neler olduğunu ve nasıl kullanacağımızı anlatmak istiyorum. Öncelikle amatör balıkçılık için kullanılan malzemelerimizden başlayalım. Olta kamışı, olta makinesi ve misina bunlar ana unsurlarımız. Bunlara ek olarak olta iğneleri ve kurşun güzel bir balık avına bizi hazır haline getirecektir. İki çeşit balık avlama türü vardır.

Yemli avlanma ve yemsiz avlanma, diyelim ki yemli olarak ava çıkacağız bunun için bir olta takımı kamış, makine, fırdöndü, clips, kurşun gerekli gelelim yemimize yem çeşitleri sülünez, midye, madya, boru kurdu ve mamundur. Bu yemleri tutacağımız balıklara göre değişir genelde midye ve sülünez çupra ve karagöz balık türünün en sevdiği yemlerdir. Yemsiz avlanma malzemeleri ise kaşıklar, sahte(rapala),sıyırtma bu araçlarla at çek dediğimiz sistem devreye girer.

Kaşıklar ve sahte renkli olup aynı balık gibi parlar ama sahte dediğimiz daha çok balık şeklindedir. Bu şekilde ise levrek ve daha büyük balıkları yakalamak için kullanılır. Sıyırtma takımı için özel bir kamışa ihtiyaç yoktur. Tüylü 10 iğneden oluşan bir takımdır.20’lik bir kurşunla 2 veya 3 metre ileri fırlatılır hemen ardından daireler şeklinde yavaş bir şekilde makine ile sarılır. Genelde istavrit balığı için kullanılır büyük balık tutmak gibi hayaliniz varsa kaşık ve sahte size uygun seçenektir.

Balık malzemeleri, sadece bununla sınırlı değildir. Sadece denizin üstünden değil balıkları göre göre de avlana biliriz. Nasıl mı? Tabiki dalış yaparak bunun için tek yapmamız gereken bir zıpkına, dalgıç ve paletlerimizin olması. Ben yinede bu konuda sayın okuyucularımı uyarmak istiyorum. Zıpkınla avlanmak amatör balıkçılar için büyük tehlike barındırır ve ölümlere yol acar. Akıntıya kapılabilir veya basınç yüzünden vurgun yiyebiliriz.

Büyük balık avında en etkili balık malzemeleri balık tutma yöntemlerinden biridir. Ne tür balık avına gidecek olursak bile sadece avlanacağımız malzemeler bize yetmez bunun için soğuk ve ayazdan korunmak için rüzgâr geçirmeyen kıyafetlere ihtiyacımız olacaktır. Yazın Balıkçı yeleğimiz, kışın sağlam bir balıkçı ceketi ve su geçirmez çizmeler mutlaka olmalıdır.

Gece avı için kafa feneri şart. Her ne kadar soğukta ellerimiz üşüyecek eldiveni unuttun diyen arkadaşları duyar gibiyim ama genelde işe yaramaz. Yemi takmakta ve oltayı sabit tutmakta çok zorlandırıyor. Ne diyelim her güzel eğlencenin ufakta olsa bir bedeli oluyor.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top