Anasayfa / Balık Avı /  Balık Tutarken Gerekli Malzemeler
 Balık Tutarken Gerekli Malzemeler

 Balık Tutarken Gerekli Malzemeler

Genellikle hobi amaçlı ya da dinlenmek amaçlı birçok kişi balık tutmaktadır. Oldukça zevkli ancak çok fazla ayrıntı ve uygulanması gereken önemli noktaları bulunmaktadır. Dere, göl ve deniz gibi yerlerde balık tutulmaktadır. Balıklar tatlı su balığı ve tuzlu su balığı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Her iki balığında farklı tutulma şekilleri bulunmaktadır. Balık tutma işine yeni başlayanlar genellikle işi öğrenene kadar balık tutmakta zorlanırlar. Ancak uzmanlaştıkça tuttukları balık sayısı da artmaktadır.

İki çeşit balık tutma şekli bulunmaktadır. Bunlardan birisi ağ ile balık tutma, diğeri ise olta ile balık tutmadır. Ağ ile balık tutma işlemi genellikle tekne ve sandal ile yapılmaktadır. Bu şekil balık tutma işlemi için gerekli malzemeler arasında başta tekne, ağ, fırdöndü ve kurşun gelmektedir. Bu profesyonelce yapmak isteyenler için uygun olmaktadır. Özellikle balık sürülerine denk geldiği zaman fazlasıyla balık tutulması mümkün olmaktadır. Satışını yapmak isteyen bu yöntemi kullanmaktadır.

Bir de olta ile balık tutma seçeneği bulunmaktadır. Bunun ekipmanları daha fazla olmaktadır. Olta, sahte yem, balık kovası, misina, çapari, olta iğnesi, balık yem kutusu en gerekli balık malzemeleri arasında bulunmaktadır. Ağ ile tutulan balıklara bakarak daha az tutulmaktadır. Amatörce yapılmaktadır. Her dönem de farklı balık sürüleri bulunmaktadır. Her balık türüne göre farklı farklı yem ve iğne kullanılmaktadır. Bazı balıkçılar sahte yem yerine balık tutulan alanlarda satılan canlı yem seçeneğini tercih etmektedir.

Balık tutmak için balık malzemeleri yanı sıra balık tutan kişi için gerekli ürünler bulunmaktadır. Yağmurluk, balıkçı sandalyesi, balıkçı şapkası, tabure, su geçirmez poşet, kova, livar ve kepçe en çok kullanılan ürünler arasında bulunmaktadır. Balıkçılar yazın kendini sıcaktan koruyacak ekipmanlar, kışında soğuktan koruyacak ekipmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Olta seçimine ise öncelikle ufak çaplı başlayarak daha sonra ilerledikçe büyük tip oltalar tercih edilmelidir. İnternette bu tarz balıkçı malzemeleri satan birçok site bulunmaktadır. Kargo ile uygun fiyatlara adrese teslim etmektedir. Kolay bir şekilde malzeme temini yapabilirsiniz.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top