Anasayfa / Olta / Balık Tutma Ve Olta Takımları
Balık Tutma Ve Olta Takımları

Balık Tutma Ve Olta Takımları

Bazı insanlar için günlük hayatın stresini ve yorgunluğunu atmak vazgeçilmez bir spor ve hobi de balık avlamaktır. Bu eylem insan sağlığı açısından çok faydalı olan, denizden gelen iyot kokusu, hem de denizin vermiş olduğu rahatlatıcı etkiyle beraber birçok insan tarafından tercih edilmektedir.

Balık tutmak hem bir spor ve hobi olarak, hem de tutulan balıkların satılması şeklinde bir ticaret kapısı olarak görülebilir. Öncelikle balık tutma konusunu incelemek gerekirse balık tutarken bir olta takımı olması gereklidir. Olta takımları yemli olta takımları ve yapay olta takımları olmak üzere ikiye ayrılır.

Yemli olta takımları; yemli dip oltaları, canlı balık takımları, şamandıralı olta takımları, zoka takımları, kalkan takımları şeklinde sınıflandırılabilir. Yapay olta takımları ise yapay yemle yakalanan balıkları (palamut, uskumru, istavrit vb.) yem takmadan yakalamak için kullanılan oltalardır ki çapari takımları, kasık takımları vb. şeklinde sınıflandırılabilir. Bu iki olta takımında olması gereken ortak nokta ise kaliteli malzemeden yapılmış olması gerekliliğidir.

Olta takımı denildiği zaman öncelikle kıyıda ya da tekne de kullanılmak üzere, teknede kullanılacak kamış kısa, kıyıda kullanılacak kamış uzun olmak üzere bir kamış makina olması gerekmektedir. Oltanın esnek olması ve çevrildiği zaman çıkardığı ses itibariyle kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Buna karşılık eğer başlangıç olarak balık tutmaya başlanıyorsa esas olarak biraz daha sert, biraz daha makul oltalar tabi ki daha tavsiye edilmektedir. Bu aynı zamanda kişilerin kendilerini sınamalarına ve ileride profesyonel olta takımları aldıklarında daha verimli olmalarına neden olacaktır.

Bununla beraber olta takımlarının olmazsa olmazı öncelikli olarak mantara sarılı üzerinde misinası olması gerekmektedir. Yukarıda bahsedilen kamışlar çeşit olarak karbon kamışlar, kompozit kamışlar, reçine kamışlar gibi çeşitlere ayrılmaktadır. Bu kamışlar aynı zamanda çeşitli fiyat gruplarında insanların tercihine sunulmaktadır.

Balık tutmaya yeni başlayanlara kendilerini denemeleri için ekseriyetle daha düşük maliyetli olta takımlarıyla başlamaları önerilse bile kaliteden ödün vermem diyen kişiler daha üst sınıf kamışlar olan karbon gibi kompozit gibi kamışları da tercih edebilmektedirler. Buna karşılık özellikle alabalık kamışı da denilen kamışlara kadar çeşitli kamışlar bulunmaktadır. Bu kamışların yapıları aşağı yukarı birbirlerinden farklıdır. Oltaların üstündeki gramajlar da balık tutmada ki verimi etkileyen bir diğer faktördür.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top