Anasayfa / Balık Avı / Balıkçılığın Olmazsa Olmazı “Olta”
Balıkçılığın Olmazsa Olmazı “Olta”

Balıkçılığın Olmazsa Olmazı “Olta”

Son zamanlarda doğaya olan ilginin artmasıyla birlikte insanların doğada yapacakları etkinliklere yönlendiklerini söyleyebiliriz. Burada insanın çalıştığı ortamdan bir nebze olsun ayrılarak bir takım kendini ferah hissedeceği ortamlara götürdüklerini biliyoruz. En çokta sulu alanlara ilginin olması bu alanlardan balık tutma etkinliğini de beraberinde getirmiştir.
Nehirler olsun ırmaklar olsun göller veya denizler olsun sulak alanlarda insanlar kendilerini rahat hissetmektedir. Bunun nedeni suyun insanı rahatlattığı ve dinlendirdiği gerçeğidir. Burada insanlar bir yandan pikniğini yaparken bir yandan da balıklarını tutarlar. Balıklarını tutarlarken de bir olta en çok işlerine yarayan malzeme konumundadır. Çünkü balık tutma işini ilkel olsun süper lüks olsun bir balık tutma aracı yapmaktadır.

 

Balık avcılığı, sulak alanlarda suyun içinde bulunan balığın oltamızın ucuna çeşitli yemler takılarak balığı kandırıp o yemi yemesini sağlayıp bir iğne yoluyla karaya çıkarma işinin adıdır. Burada en önemli faktör tabi ki oltamızdır. Çünkü oltamızın iyi olması bizim balık tutma işimizi kolaylaştıracaktır. Zira balık oltamıza takıldıktan sonra balığın karaya çıkarılmasında en uygun misinayı çekme işini yine en iyi oltamız yapar.

 

Pekala, oltamız nasıl yapılmaktadır? Bu soruya en güzel cevap şu şekildedir. Oltamız nasıl olursa olsun her olta en büyük balıkları dahi yakalar. Bu bilinçten hareket etmemiz gerekmektedir. Çünkü benim oltam kötü ben balık yakalayamam diye bir durum söz konusu değildir. Öncelikle olta bir kamış veya sopa bir misina veya ip bir iğne bir kurşun takımından oluşmaktadır. İsteğe göre şamandıra dediğimiz malzemeyi bunların arasına katabiliriz. Daha pek çok malzeme olmasına karşın oltanın temel unsurları bunlardan oluşmaktadır. Bir misinanın en uç kısmına dip oltası yapıyorsak kurşun bağlanmalıdır.

 

Onun üstünde iğne takımlarımız yer almalıdır. Misinamız gittiğimiz göle, ırmağa veya denize göre farklı uzunluklarda olabilir. Yemimizi iğnenin ucuna en uygun şekliyle yerleştirdiğimizde bize sadece oltamızı suya atıp beklemek kalmaktadır. Şamandıra kullanacaklar için ise iğnemiz en altta onun üstünde kurşunumuzu stoper yardımıyla tutturmak gerekir stoperimiz yoksa kurşunu bağlamakta bir tür yöntemdir. En üstte de şamandıramız olması gerekir. Makaralı bir motorun olması bizim balıkta en büyük avantajımızdır. Zira iyi bir motorlu oltanın olması kasnak dediğimiz misinayı sararak çekmekten çok daha iyi iş görür.

 

 

 

Bir yorum

  1. özel web tasarım

    Merhabalar nette gezinirken konunuz gözüme çarptı çok beğendim teşekkür ederim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top