Anasayfa / Olta / Balıkçılık Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Balıkçılık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Balıkçılık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Olta setleri 2 gruba ayrılır ve bunları detaylı bir şekilde sizlere aktarmaya çalışalım. Öncelikle birinci grup olan yeli olta takımlarından bahsedelim. Yemli olta takımları kurtlar, canlı balık çeşitleri ve bunun gibi dipte iskandil vasıtası ile birleşmesidir. Amatör balıkçılar kendilerine göre değişik yöntemleri vardır.

Yüzey kısımlar için şamandıralı takımlar bunlar halkımız tarafından mantarlı diye bilinen ve kayalık yerlerde kullanılan takımı. Bunlar özellikle iğnenin dibe çökmesini engeller. Durgun sularda en çok tercih edilen sistemdir. Yem olarak hamsi istavrit ölmüş balıklar tercih edilir.

 

Yemli olta takımlarını grup halinde ayırmaya kalktığımızda;

  • Yemli olta takımları
  • Canlı balık takımları
  • Zoka takımları olmak üzere ayrılır.

Olta setleri olarak diğerine geçersek yapay olta takımları hakkında bilgi vermemiz gerekecek. Yapay olta takımları çapariler, kaşıklar ve plastik yemler kullanılarak yapılır. Bu şekilde balıkçılar oldukça başarılı olmuştur.

Yapay yeme takılan balıklar etçil gruba girmektedir. Örnek vermek gerekirse palamut, yılan balığı ve uskumru gibi birçok balık yakalamak mümkündür. Metalden yapılan kaşıklar etçil balıklar için kullanılan çok önemli av malzemesi olarak kullanılır.

 Yapay olta takımları;

 

  • Levrek takımları ve avcılığı
  • Dalgıç takımları olarak sınıflandırabiliriz.

 

Genel olarak bahsetmek gerekirse, balık tutmak çok meziyetli ve sabır gerektiren bir iştir ve kimi insanlar hobi olarak kimileri de maddi olarak geçimini sağlamak için balık tutar. Eğer gerekli malzemelerinizi yanınızda bulundurursanız hem balık tutmak zevk verir hem de zorlanmazsınız. Balık tutmaya giderken bütün malzemeleri eksiksiz yanınıza almayı unutmayın ve bilen kişiler ile birlikte balık tutmaya gidin. Tedbiri elden bırakmayın öncelikle zevk almaya bakın ve tuttuğunuz zaman daha da keyif alacaksınız ve zorluklar sizi yıldırmasına izin vermeyin. Giyim olarak da çok ciddi tedbirler alınmalı çünkü balık tutmaya sabah erken saatler gidilir ve ciddi soğuk bir ortam sizi bekler.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top