Anasayfa / Olta / Balıkçılıkta Olta
Balıkçılıkta Olta

Balıkçılıkta Olta

Balıkçılık küçüklükten gelen bir şeydir. Daha ilkokul çağlarında başlar akarsu kenarlarında balık avlamak. O zamanlar bildiğimiz sadece misine ipi ve soğan çuvalıydı. Üçüncü bir seçenek olarak da bazılarımız elimizde tutardı oda ayrı bir yetenekti tabi. Misine bu işin en teknik kısmıydı. Ucuna takılan çapa gibi bir iğne ile yapılırdı. Daha sonra gelişen teknoloji ile birlikte buda hızla değişti. Bizim misineler gelişim göstererek kamışlar üretilerek her biri değimini tamamladı.

Şimdilerde hepimizin bildiği kamış ve misine birleşerek olta halini aldı. Balık seven avlanmayı seven herkes şimdilerde bunu kullanmaktadır. Balık avlamak bir kültürdür. Emeklilik hayalidir. Aslında herkes emeklilik hayali kurarken sahil kasabasına yerleşmek ve orada yaşlanmayı düşünür. Hayalidir çünkü. Kuş sesleri dalga sesleri eşliğinde yaşlanmayı kurar yıllarca. Hatta şöyle başlar hayali yerleşeceğim bir balıkçı kasabasına alırım bir küçük tekne yazları çıkarım her gün balığa diye devam eder.

Zevktir avlanmak keyif verir. Birde oturduğunuz yerden yaparsınız bunu. Hatta bir elinizde yem yapar diğer yandan tuttuğunuz balıkları temizler vakit geçirirsiniz. Hep görürüz sahillerde onlarca insanı. Özellikle yaz aylarında hemen hemen her sahilde yan yana dizilmiş birbirleriyle sohbet eden tombul amcalar görürüz ve hep heves ederiz bende emekli olacağım bende bu şekilde yaşlanacağım diye söylenir dururuz.

Herkes bu hayali kurmak ister ve kurar hakkıdır. Keyiftir, zevktir çünkü sahilde oturup onlarca dost arasında olta atmak. Atarsınız ve balığın gelmesini beklersiniz. Dakikalar sonra gelir kamışın sallandığını görürsünüz. Ne büyük heyecandır o ilk oltaya gelen balık. Hele ki diğerleri tutamamış ve ilk sizin oltanıza gelmişse onun verdiği keyif ayrıcalıktır. Bazen günlerce gider savurursunuz oltanızı tek bir balık gelmez.

Balık avlamak biraz şans biraz sabırdır. İşinizin rast gelmesi gelir. O yüzden balıkçılar arasında bir tabirdir, rastgele reis. Keyifle söylersin keyifle cevabını alırsın. Başkadır balık tutmak anlatılamaz yaşanır. Yaşam şeklidir. Balık kültürünü bilmek de ayrıcalıktır. Hangi mevsimde hangi balık avlanacağını bilirsin. Ve ona göre beklersin. Umarım herkes bu zevki yaşar. Umarım böyle yaşlanır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top