Anasayfa / Bot ve Motor / Bot Motoru
Bot Motoru

Bot Motoru

Denizde, göllerde, kanallarda ve akarsularda çokça kullanılan ulaşım araçlarından biri botlardır. Bot motoru, botun suda ilerleyişini sağlayan motorlardır. Çeşitli tipte ve güçte bot motorları mevcuttur.

 

Botlar son yıllarda çok gelişmiştir. Hafif ve sağlam olmaları nedeni ile tercih edilmektedir. Avcılık, gezi, turizm, güvenlik ve kurtarma operasyonlarında sıklıkla bot kullanılmaktadır. Bu bakımdan bot morunun da kalitesi ve işlevi önemlidir. Bot motorları genellikle benzinle çalışır. Akülü bot motorları da vardır. Bot motorları genellikle takmalı olarak kullanılmaktadır. Bu motorlar istenildiğinde rahatlıkla bottan ayrılabilir. Bu bakımdan kullanım ömürleri de uzar. Her ne kadar su geçirmez olsalar da kullanılmayacağı zamanlarda botun ve motorun kuru bir yerde saklanması en doğrusudur.

 

Bot motoru fiyat olarak çok geniş yelpazesi olan bir üründür. Aynı kalitede ve güçte olan bot motoru başka bir markada çok daha pahalı olabilir. Bu bakımdan bot motoru almadan önce kapsamlı bir araştırma yapmak en doğrusudur. Garantili bir alış veriş yapmak isteyenler ise piyasadaki öncü markaları tercih edebilir. Bu firmalar ürünlerini belli sürelerle garanti altına alırlar. Diğer iyi yanları da bozulma veya yedek parça ihtiyacı durumunda, tamir veya yedek parçaya çok daha kolay ulaşılabilmesidir.

 

Bot motorunun çalışma prensibi suyun içerisinde kalan çarkı döndürerek ilerlemenin sağlanmasıdır. Motor ne kadar güçlü ise hızlanma da o denli fazla olacaktır. Hızda bir diğer faktör de botun taşıdığı yük miktarıdır. Fazla yük motorun zorlanmasına neden olabilir. Su seviyesi değişken bir durumdur. Akarsuların her yerinde derinlik aynı olmaz. Bu bakımdan çark çubuğunun yükseklik ayarı yapılabilmelidir. Uzayıp kısalabilen sistemler daha kullanışlı olmaktadır.

 

 Bot motoru internet aracılığı ile sıfır veya ikinci el olarak da alınabilir. İkinci el alınacaksa bir motor ustası tarafından inceletilmesi tavsiye edilir. Bot, balık tutmak, denizde veya diğer sularda gezinmek için harika bir taşıttır. Yapısı gereği oldukça sağlam plastik esaslı malzemelerden üretilir. Bu bakımdan kolay kolay delinmez; rafting gibi sporlara uygundur. Motoru sağlam bir botla denizde kilometrelerce gidilebilir, tur veya balık avı yapılabilir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top