Anasayfa / Bot ve Motor / Botların Olmazsa Olmazları Aksesuarlar
Botların Olmazsa Olmazları Aksesuarlar

Botların Olmazsa Olmazları Aksesuarlar

Şişme botların üretim tarihleri çok eskiye dayanmaktadır. Eskiden tek tip üretilen şişme botlar günümüzde kumaş ve lastik farklılıkları oluşturularak pek çok tip de üretilebilmektedir. Bu botların tabi ki birçok aksesuarı vardır. Bu aksesuarların başında tutamaç gelir. Genellikle botun her iki yanında bulunan ve kişilerin tutunması için yapılmış araçtır. Üretiminde farklı materyeller kullanılabilir. Bir diğer aksesuar, önemli araç kuşkusuz valftır. Valf, akışa bağlı açılıp kapanan çıkış ögesidir. Basıncın yükselmesi, düşmesi durumunda basıncı düşüren akışkan iletişimini kesen emniyet aracıdır da denilebilir. Valfın birçok çeşidi vardır. Valfların kapakları daima kapalı konumda olmalıdır. Önemli bir nokta da botun havası alınırken valf kapaklarında herhangi bir kir, su, birikinti olmamalıdır.

 

Botun yüzdürgeçleri içindeki poliüretan malzeme özelliğini yitirmemesi için üzerine fazla yük konulmamasına çok dikkat edilmelidir. Bu yüzdürgeçler haftada en az bir defa yıkanmalı, temizlenmelidir. Bot aksesuarları içinde en önemlilerinden biri de hava pompasıdır. Hava pompalarının da çeşitleri çoktur. Günümüzde bu ve bunun gibi birçok bot aksesuarı internetten bile sipariş edilebilmektedir. Pilli pompalarda yanımıza mutlaka şarjlı büyük boy pil almamız gerekir.

 

Dünyada en çok kullanılan hava pompası Thompson pompasıdır. Bot aksesuarları arasında ip yuvası da vardır. Artık çok rahat ulaşılabilen maddeler arasındadır. Malzemeler arasında şişme bot kürekleri ve kürek yuvasını da unutmamak gerekir. Çoğu zaman kürek yuvalarının malzemesinde kauçuk kullanılır.

 

Botlardaki oturma yerlerine, oturma düzenine göre tasarlanır. Farklı renkleri de vardır. Aralarında en dayanıksızı ahşap kürek yuvasıdır. Çok fazla tavsiye edilmez. Kauçuk olanları daha dayanıklıdır, daha uzun süre kullanılabilir. Güneşten koruma amaçlı tenteyi de unutmamak lazım. Özellikle güneş çekmemesi için açık renkte olanları daha çok tercih edilir. Botlarda isteğe göre bayrak direği de konulur. Genelde üç basamaklı olan merdivende botlarda bulundurulması ihtiyaç duyulan malzemeler arasındadır.
Her ne kadar aklımıza tamir, tadilat konusunu getirmek istemesek de botlarda tamire ihtiyaç duyulabiliyor. Ve bu gibi durumlar için tamir kitleri vardır. Bu kitler içerisinde temizleyici spreyler, yapıştırıcı zamklar bulunuyor. Tamir kitlerinden mutlaka edinmeliyiz. Botların en önemli ve en gerekli aksesuarıdır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top