Anasayfa / Dağcılık / Dağ Yürüyüşü Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Dağ Yürüyüşü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dağ Yürüyüşü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Modern hayat ile birlikte kişiler kendine zaman ayırmak adına hobi edinirler. Bu hobilerin başında ise doğa yürüyüşü gelir. Her ne kadar doğa yürüyüşü denince akla, çiçeklerle dolu alanlar, güzel manzaralar gelir. Ancak dağ yürüyüşü, yürünen mevsim ve alana göre farklı hazırlıklar isteyen bir spordur.

 

Ancak her türlü şartta yanınızda bulundurmanız şart olan malzemeleri vardır. Bu malzemeler, çakı gibi kesici alet, harita, pusula, yedek yiyecek, yedek giyecek, ilk yardım malzemesi, el feneri ya da kafa lambası, kolay ateş yakma malzemeleridir. Ancak gece kalınması gereken bir dağ yürüyüşü etkinliğine katıldıysanız, çok daha fazla detay içeren malzeme hazırlığı yapmanız gerekir. Bu dağcılık malzemeleri dağ yürüyüşü etkinlini düzenleyen kişi ya da kurumlar tarafından size verilir. Bu listenin eksiksiz hazırlanması oldukça önemlidir.

 

 Dağ Yürüyüşü Kuralları

 

Elbette ilk kural, bu tür yürüyüşlere başlamadan önce sağlık kontrolü yaptırmanızdır. Sonrasında ise, bu yürüyüşü yalnız mı yoksa gruba dahil olarak mı yapacağınıza karar vermelisiniz. Ancak bu konuda genel görüş grup halinde yürümek ve olası tehlikelerde savunmasız kalmamaktır. Doğa yürüyüşünün en önemli kuralı ise dağcılık malzemeleri listesini eksiksiz olarak tamamlamaktır.

 

Dağcılık malzemeleri listesi, yürüyüşü düzenleyen uzman ekibin, yülünülecek güzergaha ve hava şartlarını göz önünde tutarak hazırlanmasıyla oluşur. Böylece yürüyüş esnasında ihtiyacınız olabilecek her şey listelenir.

 

 Dağ Yürüyüşü Malzemeleri

 

           Dağcılık malzemeleri dendiğinde akla ilk olarak, kıyafet gelir. Araziye uygun ayakkabı seçimi oldukça önemlidir. Dağ yürüyüşü için özel üretilen ayakkabılar, sizi daha az yorarak, performansınızı da arttırır. Bununla birlikte özellikle kışın yapılan dağ yürüyüşleri için, rüzgâr ve yağmur geçirmeyen dağcılık malzemeleri önerilmektedir.

 

Bu konuda da yine bu konuda uzman sporculardan bilgi almanız ve yürünecek araziye göre giysilerinizi hazırlamanız yürüyüş için hayati önemdedir. Hazırlayacağınız dağcılık malzemelerini koyacağınız sırt çantasının su geçirmez olması da oldukça önemlidir.

 

Dağcılık hem ruhsal hem de fiziksel faydaları nedeniyle, uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Bu nedenle dağcılık sporunu yapmayı düşünürseniz bulunduğunuz yerde etkinlik düzenleyen kişi ya da kurumlarla irtibata geçerek, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top