Anasayfa / Dağcılık / Dağcı Teknik Kazmaları Ve Özellikleri
Dağcı Teknik Kazmaları Ve Özellikleri

Dağcı Teknik Kazmaları Ve Özellikleri

Bir doğa sporu olan dağcılıkta, kazmalar ihtiyaç duyulan en önemli malzemelerdendir. Özellikle buzullu bölgelerde tırmanış yaparken inişlerde, yan geçişlerde ve emniyet noktası oluşturmada dağcılara büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

Dağcılıkta kazma olarak; klasik kazma ve dağcı teknik kazma olmak üzere iki farklı kazma çeşidi kullanılmaktadır. Klasik kazma, bütün dağcıların kullanabileceği bir malzemedir. Bu kazmaların en önemli fonksiyonu, tırmanma aşamasında dengenin sağlanması ve yaşanabilecek herhangi bir düşme olayında kayma hızını yavaşlatmasıdır. Boyları 60 ile 90 cm. arasında değişmektedir. Teknik kazmalar ise, klasik kazmalara göre daha kısa boyutlardadır. Boylarının kısa oluşu, dik olan buzlu bölgelerde tırmanan kişinin vuruş salınımının daha kolay olmasını sağlamaktadır.

Dağcılıkta kullanılan teknik kazmalarda, tırmanılacak rotaya göre uçlar seçilmesi gerekmektedir. Çok zorlu olmayan tırmanışlarda klasik uç, dik ve negatif buz yüzeylerinde muz adı verilen eğik uç, kırılgan ya da sert şelale buzlarında ise, boru tipi uçlar tercih edilmelidir.

Buz tırmanışı, normal tırmanışlara göre daha zorlu olmaktadır. Bu nedenle dağcı teknik kazma ve buna uygun uçlar seçilmesi oldukça önemlidir. Bir de teknik kazma perlonları vardır. Bunlar da buz tırmanışlarında önemli malzemelerdendir. Tırmanışlarda buz vidası yerleştirirken veya dinlenme aşamasında kazma yerleştirilip, perlona asılabilir. Kolay çıkarılıp takılmasına dikkat edilmelidir. Buzlu ve karışık rotalarda, perlonsuz kazmalar da tercih edilebilmektedir. Teknik kazmaların en önemli avantajlarından birisi, alet yerleştirmede daha az yorulmayı sağlamasıdır.

Dağcılıkta kullanılan teknik kazmalar, gövde bakımından genellikle düz ve eğik gövdeli kazmalar olmak üzere iki farklı şekilde bulunmaktadır. Karlı bölgelerde istasyon almak açısından, düz gövdeli kazmalar tercih edilmesi daha uygundur ancak; tecrübesiz dağcılar için bu tip kazmalar zorlayıcı olabilmektedir. Eğik gövdeli kazmalar, kullanışı daha kolay olması bakımından en çok tercih edilen teknik kazmalardır.

 

Çünkü bu tip gövdeli kazmaların buza saplanmaları çok daha kolay olmaktadır. Bunların dışında, bir de kauçuk saplı gövdeler bulunmaktadır. Bu tip gövdeli kazmalarla da saplama ve asılı kalma oldukça kolaydır ancak; istasyon almak için pek uygun değildir. Çünkü bu tip gövdeli teknik kazmalar, sert buzlu zeminlerde rahat bir şekilde ilerleyememektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top