Anasayfa / Dağcılık / Dağcılar için süper fırsatlar
Dağcılar için süper fırsatlar

Dağcılar için süper fırsatlar

Dağcılık 1900’lü yılların başına dayanan, adrenalin dolu, huzur verici sağlıklı bir spordur. Normal günlük kıyafetlerimizle bile dağcılık yani doğa yürüyüşü yapabiliriz. Ama dağcılığı spor amaçlı yapıyorsanız teknik malzeme ve özel kıyafetler bu sporunuzda size hem kolaylık sağlayacak hem de yaptığınız sporu keyifli hale getirecektir.

 

Dağcılık malzemeleri herkes tarafından pahalı olarak kabul görmüşse de yaptığınız sporun keyifli ve huzur verici hale gelebilmesi için masraftan kaçınmamak gerekir.

 

            Dağcılık malzemeleri olarak aklımıza direk gelmesi gereken birkaç ana malzeme gerekir. Yaptığınız türe göre bu malzemeler değişiklik gösterebilir.

 

Kimi dağcı günübirlik doğa yürüyüşü, kimileri çadır kamp içeren doğa yürüyüşü kimisi ise buz tırmanışı gibi eğitim gerektiren stilde yüksek zirvelere tırmanır. Bunlar kişinin zevkine ve almış olduğu eğitim seviyesine bağlıdır.

 

Günübirlik doğa yürüyüşü yapan dağcılarımıza vereceğimiz tavsiyeler ile başlayalım. Dağcılık malzemeleri olarak öncelikle isteğe ve parkura bağlı değişiklik gösteren bir doğa yürüyüşü çantası. 20-50 lt. Arasında alacağınız çantalar size uygun gelecektir. Polar üst katman, yürüyüşe uygun ayakkabı ya da bileğinizi kavrayan bir bot.

 

Sonrasında kaliteli bir güneş gözlüğü ve güneş kremi günübirlik doğa yürüyüşü için olmazsa olmazlar arasındadır. Teknik malzemeler bunlar olmakla birlikte içeriğinde alacağınız malzemeler tamamen sizin isteğinize bağlıdır.

 

Kamp yapan dağcılarımız için ise dağcılık malzemeleri olarak vereceğimiz ilk fikir tabiki de 2-3 kişilik ferah ve sağlam bir çadırdır. Bu çadır, yağmur geçirmeyen ve çok düşük derecelerde ki soğuğa karşı bile dayanıklılık gösteren bir çadırdır. Çadırın sağlam olması size dağlarda keyifli günler geçirmenizi sağlayacaktır.

 

Son olarak ise eğitim almış, yüksek zirveleri hedefleyen dağcılarımıza geldi sıra. Türkiye’de ve birçok ülkede profesyonel anlamda birçok dağcı yüksek zirvelere ulaşmış ve kendi dallarında başarıya imza atmışlardır. Yüksek irtifalara ulaşmak günler sürer. Bunun için sağlam bir çadır, birçok ip, kar kazığı, kar ve buz tırmanışına uygun bot, oldukça kalın bir üst katman sizlerin tırmanışınızda oldukça kolaylık sağlayacaktır.

 

Zaten yüksek irtifalara çıkmayı hedefine koymuş bir kişi yanına alacağı malzemeyi iyi bilen ve eksiksiz bir şekilde tırmanışını tamamlar. Son olarak da yüksek irtifalara çıkmayı hedefleyen bir dağcıysanız destekleyici olmadan bu işe kalkışmamanızı öneririm. Zira paranızın büyük bir kısmını bu iş için harcamanız gerekebilir.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top