Anasayfa / Dağcılık / Dağcılık Ayakkabıları
Dağcılık Ayakkabıları

Dağcılık Ayakkabıları

 

Dağcı ayakkabıları iki temel kategoriye ayrılmaktadır; trekking ayakkabıları ve tırmanış botları. Türkçe ‘ye doğa yürüyüşü olarak çevrilebilecek trekking, günübirlik veya en fazla 2 gecelik kamplardan oluşan bir doğa sporudur. Trekking için ayakkabı ararken dikkat etmeniz gereken temel nokta o ayakkabıyı hangi mevsimde ve nasıl bir arazide kullanacağınızdır. Yaz mevsimlerinde yürüyüş sandaleti ya da hafif bir yürüyüş ayakkabısı tercih edebilirsiniz. Yazın kullanacağınız ayakkabının hava alabilir olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Bahar ve son baharda kullanılacak ayakkabılarda ise en önemli konu su geçirmezliktir. Bu mevsimler sık sık yağmur yağan dönemlerdir. Yağmur yaşanmasa dahi sabah saatlerindeki nemlilik dolayısıyla ıslanmak olasıdır. Su geçirmez bir ayakkabı bu açıdan oldukça işlevseldir. Ayrıca Gore Tex gibi su geçirmez aynı zamanda nefes alabilir kumaşlardan üretilen ayakkabıları da tercih edebilirsiniz.

 

Su geçirmezlik, kış mevsiminde kullanacağınız bir ayakkabının olmazsa olmazıdır. Özellikle karlı zeminde yapılacak yürüyüşlerde ıslaklık çok ciddi problem olabilmektedir. Su geçirmezliği artırmak için dikişlerin üzerine bant çekilen ayakkabı modelleri çok daha sağlıklı tercih olacaktır.

 

            Dağcılık ayakkabıları içerisinde en profesyonel olanları ise tırmanış botlarıdır. Kar ve buzul üzerinde yapılan tırmanışlarda bu ayakkabılar kullanılmalıdır. Bu botların birçok çeşidi bulunmaktadır, bu ürünler arasında tercih yaparken kullanacağınız tırmanış kramponuna uygun bir model seçmeniz gerekiyor. Daha eski bot modellerinde, krampon giriş gezleri bulunmaz.

Bu ayakkabılar sadece bağlamalı kramponlarla kullanılmaya uygundur. Krampon gezi bulunan bot modelleri ise yarı otomatik, tam otomatik ve bağlamalı kramponlarla birlikte kullanılabilir. Ayrıca tırmanış yapılacak arazi şartına göre de farklı modeller bulunuyor. Eğer buzul tırmanışı ya da dry tooling yapacaksanız tam sert tabana sahip plastik botları tercih edebilirsiniz. Yürüyüş ve tırmanışın karışık olduğu orta zorluklardaki çıkışlar için ise 3/4 sertlikteki ayakkabılar yeterli olacaktır.

 

Daha önce değindiğimiz Gore Tex hakkında bilgi vermekte fayda var. Gore Tex su geçirmeyen ancak hava geçiren bir kumaşın markasıdır ancak piyasayı domine ettiği için, bu tarz nefes alabilir kumaşlara genellikle Gore Tex ismi verilmekte. Kumaş, üzerindeki milyarlarca çok küçük delikler sayesinde su buharını giriş çıkışına izin verirken sıvı suyu içerisine almıyor. Bu sayede etkinlik boyunca ayaklarınız kuru kalıyor

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top