Anasayfa / Dağcılık / Dağcılık İle İlgili Herşey
Dağcılık İle İlgili Herşey

Dağcılık İle İlgili Herşey

Dağcılık; dağlarda yürüyüp kamp kurmak ve birçok onlara ait malzemeler ile de tırmanarak spor yapma diyebiliriz. Belirli bir yüzyılda ingiliz ve fransız zenginleri tarafından boş zamanlarını geçirmek için yapılmıştır. Bu olaydan sonra belirli bir zaman ardından diğer uluslara da dağılarak herkesin ilgisini çekmeye başlamıştır. Spor haline gelmesinin en büyük etkisi uluslararası dağcılar birliği kurulmasıyla meydana gelmiştir.

 

Dağcılığın birçok stili bulunmaktadır. Bunlar, Alpin stil, hiking, trekking, ekspedition, ferrata, sportif tırmanış, bouldering, kaya tırmanışı, uzun duvar tırmanışı ve yapay duvar tırmanışıdır. Alpin stili dediğimiz kayalar ve buzlar üzerinde hafifliğin ve hızlığın ölçülmesi için yapılan bir tırmanış stilidir. Hiking bir doğa yürüyüşüdür. Sabah yürüyüşe başlanıp akşam bitirilir. Trekking kamp etkinliği olarak geçmektedir. Dağda kamp kurulumu yapılır ve yürüyüşe çıkılır. Ekspedition içerisinde zirve tırmanışlarını barındıran konaklamayı kapsayan bir faaliyettir.

 

Ferrata kayaya sabitlendirilmiş metal üzerinden dağa tırmanmaktır. Sportif tırmanış ve yapay duvarlara tırmanma stilidir. Bouldering yerden fazla yükselmeden çıkılan tırmanma şeklidir. Kaya tırmanışında kol ve bacak kasları olmak üzere vücudun neredeyse bütün kaslarını çalıştıran bir tırmanma stilidir. Uzun duvar tırmanışı emniyet malzemelerini kullanarak ip boyundan daha uzun olan tırmanış şeklidir. Son olarak da yapay duvar tırmanış vardır. Buda çoğunlukla kapalı alanlarda yapılır. Kimyasal malzemeler kullanılmamış yapay duvara tırmanma stillerinden biridir.

 

Eğitimli ve yetişmiş iyi bir sağlığı olan ve kendine güvenen insanlar dengeli bir şekilde dağcılık yapabilirler. Türkiye’de tırmanış yapmak çok zordur. Çünkü ne yazık ki tırmanış kültürü olmayan bir ülkedeyiz. Dağcılığın ayrılmaz parçaları risk ve tehlikedir. Kimi zamanlarda taş düşmesi, fırtına, soğuk ve çiğ gibi olumsuz etkenler ile karşı karşıya kalınıyor ki ve maalesef ki çok zorlanılıyor. Tırmanışta planlama ve ve uygulama değerlendirmesi çok önemlidir.

 

Dağcılığın her ne kadar zor ve ne kadar kolay tarafları olsa da yapan kişiler tarafından çok keyifli olduğu söylenmektedir. Cesaretinizin ve güveninizin fazla olması ile sizde bu spor dalına başlayabilir, hayatınızın en önemli noktasını kendinize yaşatıp, bu maceraya hayatınızda yer vermiş olursunuz.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top