Anasayfa / Dağcılık / Dağcılık Kaya Emniyet Malzemeleri
Dağcılık Kaya Emniyet Malzemeleri

Dağcılık Kaya Emniyet Malzemeleri

İnsan hayatı her şeyden önemlidir. Firma her anlamda teknik özelliklere sahip Türkiye’de yeniliklerin öncüsüdür. Dünyada ise aranan ve tanınan bir marka haline gelmiştir. Müşteri memnuniyeti ön plandadır. Kaya emniyet malzemeleri, ISO 9001:2000 standartlarına uygun olarak kalite yönetim sistemini uygulamaktadır. Dünyadaki sektörel gelişmeleri takip eder, yenilikçidir. Çalışanlarına kalite bilincini arttırmak amacıyla sürekli eğitimler vermektedir. Müşterilerinin tüm gereksinim ve ihtiyaçlarına cevap vermektedir

 

            Kaya emniyet malzemeleri çalışma hayatında insan yaşamını korumaya yöneliktir. Emniyet malzemelerini sayacak olursak, stopper. Diğer adı takozdur. Dikey daralan çatlaklarda kullanılırlar. Kayadaki çatlaklara yerleştirilerek, saplarına karabin takılarak kullanılırlar. Paralel ceplerde kullanmak mümkün değildir. Malzemelerden bir diğeri sikkelerdir. Kısaca açıklamak gerekirse, kaya yüzeyindeki çatlaklara çakılan emniyet malzemeleridir. Çekiçle yerleştirilir ve çıkarılırlar. Farklı çeşitleri bulunmaktadır. Örnek verecek olursak, bong, profili, diyagonal bıçak sikkedir.

 

Sikkeler yumuşak ve sert olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. En dikkat edilecek şey, çakıldığı çatlağın iç tarafa doğru genişlememesidir. Bir diğer malzeme botlardır. Botlar yüksek emniyet malzemeleridir. Matkapla kaya yüzeyi delinerek yerleştirilmektedir. Kimyasal ve çelik dübeli olmak üzere iki çeşittir. Çelik dübeliler de sıkma ve çakma olmak üzere kendi arasında ikiye ayrılır. Çelik dübeliler sıkışma prensibi ile çalışmaktadır. Kimyasal dübeliler ise, kayaya epoksi esaslı maddelerde yapıştırılarak kullanılmaktadır. Emniyet kemerleri, bel ve bacakları kavrar, iki kısımdan oluşur. Dağcının düştüğünde üzerine gelecek yükü güvenli bir şekilde dağıtan emniyet malzemelerindendir. Dikkat edilecek husus, vücuda iyi oturmalı ve rahat olmalıdır. Gereksiz ek yerleri olmamalıdır.

 

Çatlakların içinde bulunan yay sistemi ile sıkışan bir diğer emniyet malzemesi friend’dir. Friend’lerin doğrultuları her zaman düşüş yönünde olmalıdır. Fakat çok geniş açıda kullanılırsa, yerinden çıkabilmektedir. Bu yüzden de dikkatli olmakta fayda vardır. Kullanım alanları paralel çatlaklardır. Pürüzlü yüzeylerde çok tehlikelidir. Çünkü ip yerinden çıkabilmektedir. Metal saplı ve telli olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Karabinalar, alüminyum alışımdan yapılmaktadırlar.

 

Üzerlerinde açılabilir bir kapı bulunmaktadır. Kilitli ve kilitsiz olmak üzere iki şekilde kullanılmaktadır. Kilitli karabinaların kilit sistemleri bulunmaktadır. Otomatik ya da vidalı olabilmektedir. Kilitsiz karabinalar ise, eğik ve düz kapılı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Buradaki en önemli püf nokta, lider tırmanışlarında ara emniyetlerde kullanılmasıdır. Her türlü tırmanış sırasında kullanılması gereken emniyet malzemesi kasktır. Tırmanıcıyı yalnızca yukarıdan düşecek taşlardan değil, düşme sırasında başta meydana gelebilecek yaralanmalardan da korumaktadır. Kazaların çoğu dikkatsizlikten ve güvensiz emniyet malzemelerinden kaynaklanmaktadır. Şirket bu anlamda her türlü güvenliği sağlayacak emniyet malzemeleri üretmekte, insana verdiği değerle rakiplerinden önde gelmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top