Anasayfa / Dağcılık / Dağcılık Malzemeleri Nelerdir? Nasıl Kullanılırlar?
Dağcılık Malzemeleri Nelerdir? Nasıl Kullanılırlar?

Dağcılık Malzemeleri Nelerdir? Nasıl Kullanılırlar?

Günümüzde o kadar çok dağcılık tutkunu insan vardır ki. Onlar için yaz dağcılığı olsun, kış dağcılığı olsun hepsinin ayrı bir tutkusu, ayrı bir yeri vardır. Peki, yeni bir dağcıyız ya da eski bir dağcıyız ama çok fazla malzeme çeşitlerini bilmiyoruz. Dağa çıkmak için gerekli olan dağcılık malzemeleri nelerdir? Ne işe yararlar? Bu konuda sizlere bir takım bilgi verip belki de sizlere dağcılık konusunda bir nebze olsun yardımcı olabilirim.

Öncelikle kendimize güzel bir sırt çantası hazırlamalıyız. Peki, bu sırt çantasının içerisinde neler olmalı? Kısaca sayalım hemen. Çorap ve yedek bir çorap, dağ ayakkabısı, koruyucu gözlük, yedek iç çamaşır, pantolon, short, t-shirt, eldiven, su matarası, tozluk, balaklava, bere gibi mutlak surette olması gereken malzemeler olması gerekir. Bundan sonraki malzemelerimiz dağcılığı sade yürüyüş veya koşu olarak yapmamıza göre ya da tırmanış olarak mı kullanacağımız yönünde değişmektedir.

Eğer dağa yürüyüş için ya da kamp kurmak için çıkıyor isek çantamıza ilaveten çadır almamız gerekir ve bu çadırda herhangi bir sıkıntı olması durumunda tamir edebileceğimiz çadır tamir seti de mutlaka olmalı. Uyku tulumu alabiliriz. Kışın gidiyor isek kar küreği almalıyız. El feneri, bu el feneri için yedek pil ve yedek ampul almalıyız. Mum alabiliriz. Haritamız mutlaka olmalı ve yürüyüş için özel yürüyüş ayakkabısı temin etmeliyiz.

Dağcılık malzemeleri sadece bu kadar değil tabi ki. Bu işin teknik malzeme kısmı var daha. Kazmasından tutun ki, kaya çekici, krampon, emniyet kolonu, tırmanış ipi, karabinalar, çığ sondası, kaya tırmanış ayakkabısı, ilk yardım seti, kurtarma battaniyesi gibi malzemelerde teknik malzemelerdir.

Ha bu arada tabiki yememiz için de malzemeler götürmemiz gerekir. Güneş gözlüğü, fırtına için gözlük, kar gözlüğü bunlarda hangi mevsimde dağa çıkacağımıza bağlı olarak değişebilen malzemelerdir. Böcek savıcı, pusula, termometre, düdük, dürbün gibi malzemelerde dağcı malzemeleri arasında sayılabilen malzemelerdir.  Hangi mevsimde çıkacağımızı ayarladıktan sonra kendimiz için gerekli olan malzemeleri sırt çantamıza temin ederek emniyetli bir dağcı olarak dağa çıkabiliriz.

Tüm dağcılık malzemeleri ve fiyatları için bu linke tıklayınız: http://www.balikmarketim.com/dagcilik-malzemeleri-1

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top