Anasayfa / Dağcılık /  Dağcılık Malzemeleri
 Dağcılık Malzemeleri

 Dağcılık Malzemeleri

Dağcılık çok eski bir spor ve meraktır. Himalaya Dağları’na tırmanırken sayısız sporcu sakatlıklar geçirmiş bazıları hayatlarını kaybetmiş olsa da insanlar bu tutkularından hiç vazgeçmemiştir.

Herkesin hedefi Himalaya olmasa da bir çok tırmanıcı her yıl bu sporla uzun vakitler geçirmektedir. Dağcılık birçok malzemeye ihtiyaç duyulan zor bir spordur. Giysiler, tırmanma için gerekli halat ve taş çivileri, geceyi geçirmek için uyku tulumları ve yemek için gerekenler bu eşyalardan sadece bazılarıdır.

Dağcılık malzemeleri sağlık, emniyet, konaklama ve beslenme olarak gruplara ayrılabilir. Bir dağcı spora başlamadan önce ekipmanlarını eksiksiz bir şekilde hazırlar. Kendisi ve varsa arkadaşlarının hayatlarının buna bağlı olduğunun bilincindedir. Dağcılık genellikle birden fazla kişiyle yapılan bir spordur am her sporcu kendi malzemesinden sorumludur.

Dağcılık malzemeleri çok kaliteli olarak seçilir. Özellikle tırmanış yapanların dağcılık malzemeleri özeldir. Dayanıklı halatlar, kopçalar, askı aparatları, elleri koruyan eldivenler ve tırmanış ayakkabıları tırmanışın olmazsa olmazlarıdır. Ayakkabılar hangi mevsim ve nereye tırmanılacağına göre seçilir.

Yaz aylarında karsız ortamlar için hafif spor ayakkabılar yeterli olurken karlı ortamda tırmanmak için çok daha özel ayakkabılara ihtiyaç vardır. Dağcıları bekleyen büyük tehlikelerden biri soğuktan donma veya el ve ayak parmaklarında yaşanacak kayıplardır. Bu bakımdan her türlü malzeme soğuğa karşı dayanacak şekilde seçilir. Dağcıların kamp yapmak veya zorunlu koşullarda hemen kurmak için portatif çadırları olur.

Yine küçük ocaklarda konserve gibi yemekleri ısıtırlar gerektiğinde kardan su elde ederler. Yine uyku tulumları soğuğa karşı etkili bir çözümdür. Dağcılar yanlarında bazı ilaçları da mutlaka bulundururlar. Hipotermia için tedbir alırlar. İlk yardım malzemeleri küçük bir çanta içerisinde ana çanta da yer alır. Alet olarak çekiç ve bıçak mutlaka en iyi kalitede seçilir.

Spora başlamadan önce hazırlanan çantaya ateş yakmak için de çakmak ve kibrit gibi eşyalar eklenir. İşaret fişekleri tehlikeli tırmanışlarda acil durumlar için kullanılır. Günümüzde cep telefonları yaygın olsa da dağlık alanların bazılarında çekmemektedir. Acemi sporculara özellikle kış aylarında yalnız tırmanma yapmamaları tavsiye edilmektedir.

Dağcılık malzemeleri için bu linke tıklayınız: http://www.balikmarketim.com/dagcilik-malzemeleri-1

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top