Anasayfa / Dağcılık / Dağcılık nedir? Malzeme olarak ne kullanılır?
Dağcılık nedir? Malzeme olarak ne kullanılır?

Dağcılık nedir? Malzeme olarak ne kullanılır?

Dağcılık; ilk olarak 18 ve 19. YY’larda İngiliz ve Fransızların boş zamanlarını değerlendirmek ve monoton hayatlarını renklendirmek için yapılmıştır. Belirli materyaller kullanılarak, yürüyüş, kamp kurma ve tırmanma şeklinde dağlarda yapılan bir doğa spordur. 1931 yılında bir dağcılık kuruluşu olan UIAA yani Uluslararası Dağcılık Kulübü’nün kurulması ile birçok ulus tarafından bu doğa sporunun adı duyulmuştur. Belirli teknik kurallar getirilerek daha da heyecan verici bir hal alan bu dağcılık sporu zaman geçtikçe üstüne yenilik getirilemediğinden monotonlaşmış ve git gide popüler olmayı bırakmıştır. Bu da zamanlar bu sporun yapılamadığı anlamına gelir.

 

Fakat Türkiye’de hala çeşitli kuruluşlar ve üniversite kulüpleri bu sporu devam ettirmektedir. Hem pahalı hem de adrenalin dolu bu spor özellikle gençler tarafından tercih edilmektedir. Çünkü belli bir efor ve dayanma gücü gerektirmektedir. Toplam 11-12 şekilde dağcılık stilleri vardır ve hemen hemen her tırmanışta bunların hepsini kullanmak gerekebilir. Bu yüzdende bu sporu yapmadan önce belli teknik ve sağlık eğitimleri almanız gerekir. Bu eğitimleri dağcılık dernekleri ve kulüplerinden almak mümkün olabildiği gibi, özel eğitimlerde alınabilir. Daha sonrasında sizin için özel bir alışverişe gerek vardır. Dağcı kıyafetleri ve dağcı malzemeleri almanız gerekir. Peki, nedir bu malzemeler?

 

Tam kapsamlı bir dağ yürüyüşü için her durum ve koşulda yolunuza devam edebilmeniz adına ortalama 63-64 adet malzeme almanız gerekmektedir. Örneğin temel ihtiyaçlar; Harita, kesici bir alet, kafa lambası, ilk yardım çantası, pilli el feneri, yedek pil, kibrit, güneş gözlüğü ve kremi, pusula, yedek kıyafet süreye bağlı olarak yedek yiyecek, su, su geçirmez dağ ayakkabısı vs.

 

Eğer ben bu işi konaklamalı veya karlı dağlar üstünde yapacağım diyorsanız o halde dağcı malzemeleri listenize bir kaç parça daha eklemeniz gerekecektir. Çadır, uyku tulum, çatal kaşık bıçak, bardak peçete, su matarası, saat, kamp malzemeleri, çöp torbası, diş macunu ve fırçası, GPRS, havlu, temel ilaçlar, ip, düdük, ayna, pişirme kabı, tuvalet kağıdı, kask, takoz, tebeşir, kalem, kağıt, kazma kürek, kurtarma makarası, özel dağ kramponu, halat vs.. diye sıralamamız doğru olacaktır. Yine de usta ellerden yardım almak daha net bilgiye sizi ulaştıracaktır. Bol adrenalin dolu günler.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top