Anasayfa / Dağcılık / Dağcılık Ve Tırmanış Ayakkabıları
Dağcılık Ve Tırmanış Ayakkabıları

Dağcılık Ve Tırmanış Ayakkabıları

Dağcılık çok sayıda insanın heyecan ve zevki bir arada sentezleyerek gerçekleştirdiği enternasyonal bir spor dalıdır. Dağcılık denilince de genel itibariyle yürüyüş, kamp kurma ve tırmanış olarak 3 ana kategoride ele almak gerekir. Tarihsel açıdan çok eski çağlara götürmek mümkün olsa da, bir spor olarak ortaya çıkışı 18. asırdan itibaren başlar. Keyif amaçlı başlayan dağcılık merakı 19. yüzyıl ve sonrasındaysa giderek yaygın bir spor disiplini haline gelmiştir. Tabi beraberinde dağcılık malzemeleri de gelişim sürecini sürdürmüştür. Türkiye’de de federasyona sahip olan bu sporun daha çok üniversite camiasında yaygın olduğunu söylemek gerekir. Ancak sağlıklı her insanın yapabileceği güzel bir spordur.

 

Dağcılık sporundaki önemli bir disiplin de tırmanıştır. Özel teçhizat ve iyi tırmanış ayakkabıları ile yapılan bu spor hem keyif vericidir hem de heyecanlı bir gün yaşatır. Sportif tırmanışta dört ana stilin olduğu görülür. Bu stiller kısaca şunlardır: Serbest stilde, suni tekniklere ilgisiz kalınarak serbest bir tırmanışa geçilir. Yani antrenman açısından iyi bir tercihtir.

 

Tabi bu stilde iple tırmanmaya çalışılıyorsa tırmanış ayakkabısından diğer güvenlik ürünleri eksiksiz yanına alınmalıdır. Free solo stilde, tırmanış ayakkabısı ve toz torbası yanına alınırken herhangi bir emniyet aleti kullanılmaz. Yapay tırmanış stilinde ise, birtakım aletler yanına alınıp tırmanış sporu başlatılır. Tabi bunların dışında duvar tırmanışları da tırmanış stilleri içinde ele alınabilir. Ancak hangi tırmanış söz konusu olursa olsun, dağcılık sporuna giren aletlerin eksiksiz ve kaliteli olanından temin edilmesi gerekir.

 

Dağcılık araçlarından biri de tırmanış ayakkabıları olup bir bakıma güvenliği sağlayan majör ihtiyaç ürünlerindendir. Bundan dolayı kaliteli, yüzeye iyi dokunabilen ve manevra yeteneği yüksek tırmanış ayakkabısının tercih edilmesi gerekir. Bulunması gereken başlıca özelliklerden biri ayakkabının kaymamasıdır. Örneğin reçineli lastik yapılı ayakkabılar iyi bir seçimdir.

 

Tabi alternatif diğer kaliteli modellerden de seçilebilir. Ancak her tırmanış ayakkabısı mutlaka sıkıştırma ve gevşetme kolaylığı sağlayacak ergonomik yapı sunmalıdır. Bağcık düzeni hassas yapıda olmalı, giyen kişiyi zorlamamalı, en önemlisi vakit kaybettirmemelidir. Özetle ayakkabıyı rahat giymek çok önemlidir. Yani giyim hassasiyeti ile elastikiyet (esneklik) arasında doğrusal ilişki olmalı, buna uygun bir üretim tekniğine sahip olmalıdır. Ayrıca ürünlerin 2 yıl garantili olmasına dikkat edilmelidir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top