Anasayfa / Dağcılık / Dağcılıkta Batonlar Nasıl Kullanılır?
Dağcılıkta Batonlar Nasıl Kullanılır?

Dağcılıkta Batonlar Nasıl Kullanılır?

Öncelikle baton nedir bunu tanımlayarak başlayalım. Yürürken dengemizi sağlamak ve destek almak amacıyla kullandığımız kayak değnekleri veya adi değneklere Baton denir. Batonlar, enerji tasarrufu ve yorgunluğun önlenmesi açısından çok önemlidir. Batonların sadece karda yürürken kullanıldığını düşünenler vardır.

Oysa bu çok yanlış bir düşüncedir, çünkü baton veya baton yerine kullanılan adi değnekler, sağa veya sola doğru sallanmalarımızı gideren en büyük destekçilerimizdir. Ayrıca batonlar düşme riskini azaltır, düşerken doğrulmayı ve düştükten sonra kalkerken enerji sarfiyatımızı en aza indirmemizi sağlar.

 

BATONDA YÜK VE AĞIRLIK AKTARIMI: Ağır bir sırt çantası ile dik bir yamaca çıkmak veya o yamaçtan inmek çok fazla güç sarf ettiren bir aktivitedir. İşte burada dağcının yardımına Teleskobik Batonlar yetişir. Peki, bu Teleskobik baton nedir? Teleskobik baton günümüzde trekking amacının yanı sıra tur kayağı içinde üretilmiş boyları gerektiğinde uzatılıp kısaltılabilen batonlara verilen addır.

Bu batonlar iç içe geçmiş 2 veya üç parçadan oluşmuşlardır. Hafif aliminyum alaşımlardan üretilen teleskobik batonlar, içiçe geçen kısımların içindeki yivler sayesinde sıkıştırılabilirler. Batonların uç kısımlarında ise sert bir metal olan tungstenden yapılmış bir pim bulunmaktadır. Bazı durumlarda bu metal kısım kırılsada burada bulunan ve sert plastikten yapılmış uç bölüm ile yola devam edilir.

 

KAN DOLAŞIMI: Baton kullanmanın bir başka avantajı da kolları kalp seviyesinde tutarak kan dolaşımını kolaylaştırması ve kalbin kan yükünü azaltmasıdır. Baton kullanılmadığı zamanlarda eğer ellerimizi batonlar seviyesinde tutarsak yine baton kullanıyormuş gibi kan dolaşımının rahat bir şekilde gerçekleşmesine katkıda bulunmuş oluruz. Sonuç olarak tek bir baton veya uzun bir tahta sopa dahi hiç yoktan iyidir.

 

DEĞİŞKEN ZEMİN FAYDALARI: Batonların tutuldukları yerler ergonomik şekilli olarak yapılır ve tutma yerlerinde bileğe geçirilebilen perlon bantlar mevcuttur. Uzunluğu istediğiniz gibi ayarlanabilen bu bantlar batonların elden çıkmamasını sağlar, ancak çoğu zaman yükün kollara çabuk yayılmasını sağlayarak kolların çabuk yorulmasına engel olur. Ancak kayalık zeminler ve dik inişlerde batonlar takılma yaşayabileceğinden bu bantlar bileklere takılmamalıdır. Ek kullanım olarak, teleskobik batonlar sedye ve kırıkları sabitleyici olarak kullanabilirler.

 

BAKIM: Teleskobik batonların bakımları her faaliyet dönüşünde yapılmalıdır. Dağdan ıslak inen batonlar açılıp kurutulmalıdır. Eğer kurutma işi ihmal edilirse batonlar kullanılmaz hale gelebilir. Batonların plastik parçaları çıkarılıp yivler ince yağ ile ovalanarak temizlenir. Batonlar tamamen kurutulmadan kapatılmamalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top