Anasayfa / Dağcılık /   Dağcılıkta Önemli Malzemeler
  Dağcılıkta Önemli Malzemeler

  Dağcılıkta Önemli Malzemeler

 

Dağcılık doğayı temiz havayı seven, tekdüze iş hayatına renk katmak isteyen, heyecan arayan sporseverler için mükemmel bir spor dalıdır. Dağlarda yürüyüş, kamp kurma, tırmanma gibi aktiviteleri de içeren, geniş tanımlanabilen bir spor dalıdır.

 

Tabiki tüm bunları yapabilmek için birçok dağcılık malzemeleri ihtiyaç olarak doğmaktadır. Bunlar yürüyüşten tırmanmaya kadar dağda ihtiyaç olacak çeşitli ayakkabı, giysi, uyku tulumu, çadır gibi malzemelerden oluşur.

 

AYAKKABI

dagci-ayakkabisiDağcılık ayakkabısı nasıl olmalıdır? Dağcılık malzemeleri içerisinde belki de en önemlisi olarak sayılabilcek malzeme ayakkabıdır. Yürüyüşün çok yapıldığı ve zorlu dik yamaçların tırmanıldığı bu spor dalında ayakkabı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ayakkabının hafif olmasıdır.

 

Bu özelliği sizi yormaması içindir. Diğer önemli nokta ise ayaklarınızı sıkıştırmaması özellikle parmak kısımlarının sıkı olmaması gereklidir. Yine önemli bir özellik olarak ayakkabının hava alabilen bir yapıda olması gereklidir.

 

GİYSİLER
dagci-kiyafetiÖzellikle kış aylarında soğuktan korunmak ve aynı zamanda rahat hareket edebilmek için dağcılık malzemeleri içinde giysiler de önemli bir yere sahiptir. Kışın iç kıyafetler ve dış kıyafetler kullanılabilir. Üşütmemesi açısından yünlü kıyafetler tercih edilmelidir.

 

Yağmurlu havalar için su geçirmez özellikte olmalı ve hareketinizi kısıtlamaması için hafif olmalıdır. Bu giysilerin ne vücudu sıkacak derecede dar ne de çok bol olmaması gereklidir. Parmaklarınızı rahat kullanabileceğiniz bir eldivenle ellerinizi soğuktan koruyabilirsiniz.

 

Ayrıca karlı günlerde karın ayakkabıdan içeri girmesini önleme işlevine sahip dağcılık malzemeleri olan tozlukları kullanabilirsiniz. Kışın soğukta hasta olmamak için özellikle baş ağrısı yaşamamak için en önemli vucut bölgelerimiz olan kafa ve boynumuzu iyi koruyabilmeliyiz.

Kulakları da örtecek biçimde bir bere ve rahatsız etmeyecek aynı zamanda soğuk girmesini önleyecek bir boyunluk sizin dağda rahat etmenizi sağlar.

 

ÇADIR

cadirDoğada gecelemek belki de bu sporun en keyifli taraflarından biridir. Issız bir dağ başında yıldızları izlemek, gecenin sessizliğini dinlemek paha biçilmezdir. Tabiki ardından ertesi güne zinde başlayabilmeniz güzel bir uyku çekmelisiniz. Bunun için dağcılık malzemeleri arasında çadır da önemli bir yere sahip olmakla birlikte seçimi zor olabilir.

 

Seçeceğiniz çadır sizi rüzgar, yağmur gibi hava olaylarından en az etkilenmenizi sağlayacak bir çadır olmalıdır. Sağlam ve hafif olmalı kolay kurulum sağlamalıdır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top