Anasayfa / Dağcılık / Dağcılıkta Tedbir, Dağcı Kasklarından Geçiyor
Dağcılıkta Tedbir, Dağcı Kasklarından Geçiyor

Dağcılıkta Tedbir, Dağcı Kasklarından Geçiyor

Güvenlik, insanoğlunun varoluşundan bu yana endişelerinin kaynağını oluşturmaktadır. Bunun için yapılan pek çok uğraşta, önce güvenlik tedbir altına alınmalı, daha sonrasında harekete geçilmelidir. Çeşitli spor faaliyetleri içinse güvenlik, pek çok malzemelerden oluşturmaktadır. Kasklar, dizlikler, eldivenler gibi materyaller bunlara örnekler oluştururken, bir diğer önemli husus bu materyallerin sağlamlığıdır.

 

Güvenlik endişelerinin tavan yaptığı sporlardan biri olan dağcılık, ekstrem sporlarında da gösterilmektedir. Yüzlerce metrenin, zorlu kayalar üzerinden adım adım tırmanılışını gerçekleştiren dağcılık, spor olarak gerçekleştirilmesinin yanında, kimi insanların hayatlarının vazgeçilmezlerinden birini oluşturmaktadır.

Bu amaçla, ister spor, ister ihtiyaç diyelim, dağa tırmanışta birinci sıraya konulacak konu, zirveden önce güvenliktir. Birçok spor malzemeleri üreticisi, dayanıklı malzemelerden oluşturduğu dağcı kaskları ile mevcut eylemi gerçekleştirecek insanlara destek olurken, güvenliğini sağlamayı amaçlamaktadır. Kasklar, denge kayıplarının akabinde ani düşüşlerde ya da yalpalanmalarda, kafatasını çevreleyerek zarar görmemesini sağlamakta ve hemen hemen bütün sinir hücrelerimizin bulunduğu beynimizi korumayı gerçekleştirmektedir.

Tırmanış gerçekleşeceğinden, bu durum beraberinde çeşitli zorlukları da getirmektedir. Örneğin, özellikle engebeli bir kayalığa sahipse alan, basılan yerler özenle seçilmesi ve asla tamamı ile vücudun kuvveti ayak basılan noktaya verilmemelidir. Aksi halde, bu noktada var olan aşınmış ve yıpranmış taşlar, bedenimizin kuvveti ile zarar görmekte ve mevcut kayadan ayrılarak ani düşmelere yol açabilmektedir.

Bu durumlar için, önemli bir tedbir aracı olan dağcı kaskları, insana güvenli hissetmesine dair psikolojik bir destek özelliği de göstermektedir. Araştırmalarda dağa tırmanışta meydana gelebilecek her soruna hazırlıklı bireyler, tedbir almadığı takdirde endişeli bir ruh haline bürünürken, malzemeleri ile tedbirini almış bireylerin daha rahat ve kendinden emin tırmanışlar gerçekleştirdiği görülmektedir.

 

Dağcılık sporu, insanın adrenalin ihtiyacına tatmin edici cevap verirken, barındırdığı tehlike ile de heyecana sürüklemektedir. Binlerce metre tırmanış gerçekleştirilirken, aşağı doğru bakıldığında, pek çok insan bu sporun verdiği hazzı tadarken, zirveye ulaşılan her bir dağın ardından yeni keşif alanları için arayışa çıkmaktadır. İnsanların güvenli bir şekilde bu sporu yapmalarını sağlayan kasklar, küçük gibi görünse de büyük öneme sahip olmaktadır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top