Anasayfa / Dağcılık / Dağın Avucunuzun İçinde Olması İçin
Dağın Avucunuzun İçinde Olması İçin

Dağın Avucunuzun İçinde Olması İçin

Dağcılık doğasever insanların yaptığı ve sıradan etkinlikleri göz ardı edip sıra dışı, hayati tehlikesi olan bir spor dalıdır. Bu spor dalıyla uğraşan kişilerin son derece soğukkanlı olduklarını söyleyebiliriz. Bu açıdan bakıldığında bu kadar zor bir spor dalıyla uğraşan insanların kullandıkları malzemenin de öneminin büyük olduğunu vurgulamamız gerekir. Çünkü dağa tırmanan insanların hayatını bu malzemelere borçlu olduğunu söylememiz gerekir. Bu malzemelerin hata payının sıfır olması gerekir ki bu da çok iyi araştırılarak bu malzemelerin temininin sağlanması gerekir.

 

Dağcılık malzemelerini dağcılıkla ilgilenen kişiler bilirler. Burada üzerinde duracağımız dağcı makaraları dağcılığın en önemli malzemelerinden birisidir. Çünkü dağda tırmanma esnasında bu makaralar sayesinde dağa tırmanabiliriz veya dağdan güvenli bir şekilde inebiliriz. Bu makaralar bir yere sabitlendiğinde ve makaranın içinden geçirilen dağcı ipi sayesinde kişinin kendisini kolayca yukarı çekmesini veya emniyetli bir şekilde kayalıktan veya zirveden aşağıya inilmesini sağlar. Bu makaraların bu derece dağcının hayatında önemli bir yere sahiptir.

 

Bu makaralar olmadan dağa tırmanılmayacağı gibi bu makaranın hata vermesi dağcının ölümüne sebebiyet verebilir. Bu bakımdan ele alındığında dağcının makara seçimi çok önemlidir. Zira makaranın kalitesiz olanını tercih etme gibi bir lüksü yoktur dağcının. Madem bu sporu yapıyorsunuz veya bu spora gönül veriyorsanız bu malzemenin en kalitelisini almak zorundasınız.

 

Dağcıların kullandıkları malzemelerin pahalı olduğunu biliriz. Çünkü dağa tırmanıyorsanız ve hayatınızı bir takım aletlere emanet ediyorsanız hayatınızı emanet ettiğiniz bu malzemelerin de en kalitelisini tercih etmelisiniz. Kaliteli malzeme demek sizin dağda hayatta kalma şansınızı yükseltir. Dağcılığın en önemli malzemelerinden olan dağcı makaraları bu konuda üzerinde titizlikle durulması gereken bir husustur. Dağa güvenli bir şekilde tırmanmak istiyorsanız bu malzemeyi tırmanırken yanınızda bulundurmanız gerekir.

 

Dik yokuşlarda veya kayalık alanlarda dikey bir tırmanış gerçekleştirildiğinde makaraya olan ihtiyaç azami seviyeye çıkar. Dağcılıkta en önemli ve en tehlikeli yerlerden olan dikey kayalıklarda tırmanmak bu makaranın sayesinde gerçekleşmektedir. En sağlam demir ve benzeri demir türevlerinden yapılan makaralar dağcılığın olmazsa olmazıdır. Dağa tırmanırken yanınızda bulundurmanız gereken en önemli malzemelerden olan makara tırmanış malzemelerinin en önde gelenlerindendir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top