Anasayfa / Dağcılık / Dağları Aşan Ayakkabı
Dağları Aşan Ayakkabı

Dağları Aşan Ayakkabı

Günümüz dünyasında hayatlar; beton binalar, kaldırımlar, asfaltlar üzerinde sürüp gitmekte ve insanlar toprağa, doğaya, yeşile hasret kalmaktadır. Bu kadar çok olumsuz / negatif enerji ile yüklenen insanların mutlaka deşarj olması gerekmektedir. Şehirlerin bu yok edici, tüketici atmosferinden kurtulmak, metabolizmayı düzenlemek, huzura erişmek yani bir nevi topraklanmak gerekmektedir. Bunun çeşitli ve farklı yolları vardır olup dağcılık, doğa yürüyüşü, tırmanma, kamp kurma gibi doğa sporları bu yollardan bazılarıdır. Ülkemiz gerek iklimi gerek coğrafi konumu gerekse yeryüzü şekilleri itibari ile doğa sporlarının her çeşidi için çok elverişli bir konumda olup bu ayrıcalığın farkına varıp değerlendirmeliyiz. Doğa sporları yapacaksak eğer bilmemiz gereken birtakım bilgiler mevcuttur. İhtiyaca göre, kendi fiziksel özelliklerimize göre çeşitli doğa sporları malzemelerini, dağcılık malzemelerini temin etmemiz gerekmektedir.

Dağcıları ayakta tutan, güvende olmalarını sağlayan şey tartışmasız ayakkabılarıdır. Dağcı ayakkabıları, dağcılık, doğa yürüyüşü, tırmanma, kamp kurma gibi doğa sporları yapan kişilerin tercih ettiği özel bir ayakkabı türüdür. Bu sporları yaparken ayakkabı seçimi arazi şartlarına uyum açısından önemli bir konumdadır. Bataklık, sulak ya da tepelik alan ve zorlu arazi şartlarında ayaklarınızı destekleyici, sizi güvende ve rahat hissettirici özellikte olması gerekmektedir. Öncelikle su geçirmez, sıcaklık geçirmez, deriden üretilme, bilekleri kavrayıcı, nefes alma özelliği olan ve esnek yapıda olma gibi özelliklere sahip olmalıdır. Siz sporunuzu sağlıklı ve rahat bir şekilde yaparken bu ayakkabılar sizi destekleyici konumda tasarlanmaktadır. Dağcı ayakkabılarının çok sayıda model, renk ve çeşidi mevcuttur.

Dağcı ayakkabıları seçimi oldukça önemli, kelimenin tam anlamıyla hayati bir seçimdir ve dikkat gerektiren, uzmanlık gerektiren bir husus olup mutlaka bu ayakkabıları bilen uzmanlardan destek alınması gerekmektedir. İyi bir dağcı ayakkabısının tabanı kalın olmalıdır ayrıca ayakkabı tabanı kaymayan, zemini kavrayan bir yapıda olmalıdır. Bu ayakkabılara arazi şartlarının gerektirdiği çeşitli aparatlar da takılabilir. Yaz mevsimi ya da kış mevsimine göre kabaca iki çeşidi mevcut olup kadın ve erkekler tarafından ihtiyaca göre tercih edilebilir.

Yazın giyilebilecek ayakkabıları kışın giyilebilecek ayakkabılardan ayıran en belirgin özellik esnek ve hafif olmasıdır. Özellikle tırmanışlarda, bileği biraz geçen ayakkabılar tercih edilmelidir. Buradaki amaç hava ve arazi şartlarına karşı ayağı, bileği korumaktır. Hemen şimdi dağları aşan bu ayakkabılara sahip olabilirsiniz!

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top