Anasayfa / Dalış / Dalış Bıçakları
Dalış Bıçakları

Dalış Bıçakları

Dalış aslında çok eski bir tarihçeye sahiptir. Dalgıçlık, su altında kalmak şeklinde yapılan bir spordur. Uzun bir ön hazırlık safhası ve eğitimi vardır. Nefes almak için aygıt kullanılabildiği gibi aygıtsız olarak da dalınabilmektedir. İnsanlar çok eski zamanlardan beri dalış konusunda teknikler geliştirmeye çalışmıştır. Eski Yunandan, Amerika ve Avrupa’ya kadar pek çok kıtada ilk dalış izlerine rastlanmaktadır. Dalış çanlarının kullanmaya başlanması, yüzey destekli su altı soluma aparatları, ve regülatör hep bu çabalar sonucu ortaya çıkan dalış aparatları olmuştur.

 

Sadece nefes alma yöntemiyle yapılan dalış tekniğine serbest dalış denilmektedir. Özellikle uzak doğuda yüzlerce yıldır inci toplamak için serbest dalış tekniği ile dalışlar yapılmaktadır. Bu teknikte tüp olmaksızın sadece yüzeyde alınan tek bir nefesle dalış yapılmaktadır. Çok ciddi bir efor gerektiren bu dalış yöntemi için hem suda hem karada çalışmalar yapılarak hazırlanılır. Bu dalışın pek çok kategorileri vardır. Tüplü dalış ise daha donanımlı ve serbest dalışa nazaran görece daha kolay olan yöntemdir. Soluduğumuz hava belli filtre yöntemleriyle alüminyum ya da çelikten imal edilen tüplere doldurulmak suretiyle dalışa hazırlanır.

Dalış dünyanın en keyifli ve en etkileyici sporlarından biridir. Ancak pek çok spordan daha fazla tehlikeyi de bünyesinde barındırır. Bu nedenle bu sporu yapmak isteyenlerin iyi bir eğitimden geçmeleri şarttı. Aynı zamanda da dalış kurallarına kati suretle uyulması büyük önem taşımaktadır. Ticari, teknik ya da hobi olarak yapılabilen dalgıçlıkta pek çok aygıt da yardımcı olarak kullanılmaktadır. Dalış bıçakları da bu aygıtlardan biridir. Dalış bıçakları, dalış sırasında oluşabilecek tehlikelerle baş edebilmek için dalgıçların yanlarından ayırmadıkları önemli bir alettir.

Ağlara takılma gibi durumlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Çok çeşitli dalış bıçakları vardır. Genelde paslanmaz çelikten ya da titanyumdan imal edilmektedir. Her birinde düşmeyi engelleyici bir aparat vardır. Kolayca açılması önemlidir. Her markada farklılaştırılmış büyüklük ve şekilde olsa da genel özellikleri neredeyse aynıdır. Önemli olan su altındaki sporcunun ergonomik, kendisine zarar vermeden kolayca kullanabilmesidir. Su altında olunması noktasından hareketle dalgıçların rahatlığı için tasarlanmış olmaları son derece önemlidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top