Anasayfa / Dalış / Dalış Kıyafetleri Hakkında Herşey
Dalış Kıyafetleri Hakkında Herşey

Dalış Kıyafetleri Hakkında Herşey

Günümüzde su sporları denildiğinde akla gelen ve merakla takip edilen, öğrenilmek istenen ve merak konusu olan spor dalıştır. Dalış pek çok insan için gizemini korusa da bu sporu bir kez yapan tadına doyamıyor. Dalış sporunun en önemli ekipmanları kostümüdür. Bir dalgıcın dalış elbisesi dalış şekline, mevsime ya da ne kadar derine dalacağına göre değişiklik göstermektedir. Bu özel kıyafetler dalma esnasında sporcunun üşümesini, darbe almasını ve oluşabilecek tehlikelere karşı korunmasını sağlamaktadır.

 

Dalgıç kostümleri üretilirken en fazla kullanılan maddeler sentetik kauçuk karışımı ve neoprendir. Her bedene uygun tarzda ve modelde dalgıç elbisesi üretilebilmektedir. Üretilen dalgıç kostümünün kalınlığı kullanım amacına göre değişiklik gösterir. Bu kalınlık 2mm ile 8 mm arasındadır. Kalınlığı bir yana her dalış kostümünde bulunması gereken bir merserize astar içeriği olmalıdır. Dalış kıyafetlerini sınıflandıracak olursak üç çeşidinden söz edebiliriz.

Islak dalış kıyafeti, yarım ıslak dalış kıyafeti ve kuru dalış kıyafeti. Üç kostümünde kendine özel üretim teknikleri ve özellikleri mevcuttur. Bu kostümlere yakından bakacak olursak, Islak dalış kıyafeti, acemiler için kullanılan ilk kostümdür diyebiliriz. Henüz dalış sporuna yeni başlamış bireyler için tercih edilir. Neoprenden oluşan bu elbisenin işlevi dalış esnasında sporcunun üşümesini engellemektir.

Yarım ıslak dalış kıyafeti, tam ıslak olan kostümle aynı malzemeden üretilmiştir yalnız farkı kısa kollu ve şortlu formda olmasındadır. Su altında genel anlamda sıklıkla dalış yapanlar için yaz aylarında kullanılabilecek uygun kostümlerdendir. Adından da anlaşılacağı üzere kuru dalış kıyafeti kullanırsanız şayet saatlerce süren uzun dalışlar yapabilirsiniz çünkü kostümünüz sizi ıslanmak dâhil tüm dış etkilerden oldukça güzel bir biçimde muhafaza eder. Bu tür kostümler genellikle sporcular için değil bu işi meslek edinmiş tecrübeli dalgıçlar tarafından kullanılmaktadır.
Dalış son dönemde özellikle gençler arasında popüleritesini arttırmaktadır. Ayrıca tüm bu özellikleri yanında sağlık açısından da uzmanların önerdiği bir spor olmasının yanında su severler için oldukça keyifli zamanlar geçirebileceği ve su altı dünyasıyla insanları tanıştıracak olan daldır. Bunun yanında dalış yaparak meslek de edinebilirsiniz.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top