Anasayfa / Dalış / Dalış Malzemeleri Nelerdir?
Dalış Malzemeleri Nelerdir?

Dalış Malzemeleri Nelerdir?

Dalış için öncelikle alınması gereken malzemeler, maske ve şnorkeldir. Diğer gerekli malzemeler ise; palet ya da patik, regülâtör, geyç, dalış elbisesi, dalış eldiveni, ağırlık kemeri ve tüptür. Dalış malzemeleri arasında bulunan tüp ve kemer, dalış merkezleri ve teknelerde bulunabildiği için ayrıca alınmasına gerek yoktur.

Dışarıdan kendiniz satın almak istiyorsanız, alüminyum, çelik ya da ikisinin karışımından yapılmış olan dalış tüplerinden birini tercih etmeniz gerekmektedir. Çelik tüplerde uzun sürede paslanma, alüminyum tüplerde ise oksitlenme sorunu olabilmektedir. Dalış tüpü satın aldığınızda tüpün yapılış tarihine, doldurulma basıncına ve taşıma bakımından hafif olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu özellikleri taşıması nedeniyle, çelik ve alüminyum karışımı tüpler daha fazla tercih edilmektedir.

Dalış için en önemli malzemelerden bir tanesi de dalış elbisesidir. Dalış için özel olarak üretilen dalış elbiseleri içinde en çok tercih edileni, balık adam dalış elbiseleridir. Dalış malzemeleri içerisinde tüpten sonra sağlık için dalışta mutlaka olması gereken önemli malzemelerden bir tanesidir. Dalış kıyafetleri, soğuğa ve suya karşı vücudu korumaktadır. Ayrıca su altında gerçekleşebilecek ufak kaza ve yaralanmalara karşı da önemli bir koruyucudur. Balık adam elbiseleri malzeme olarak neopren ve sentetik kauçuk karışımlarından yapılmaktadır ve kişiye özel bir şekilde vücut ölçüleri baz alınarak üretilmektedir.

Beş farklı boyda 2-8 mm’ye kadar çeşitleri bulunan dalgıç elbiseleri, üç grupta değerlendirilmektedir. Bunlar; kuru dalış elbiseleri, ıslak dalış elbiseleri ve yarım elbiselerdir. Kuru dalış elbiselerinin özelliği, içerisine su girmeyecek şekilde tasarlanmış olmasıdır. Çoğunlukla soğuk sularda ve uzun dalışlarda tercih edilmektedir. Islak dalış elbiseleri ise, amatör dalıcılar ve su altı sporları ile ilgilenenlerin en çok tercih ettiği dalış elbiseleridir. Yarım elbiseler de genelde sörf gibi su sporlarında kullanılmaktadır.

Başlıklar, patikler ve eldivenler, dalış malzemelerinin tamamlayıcı kısımlarıdır. Patikler ayakların, eldivenler ise ellerin üşümesine engel olup, vücudu midye ve denizyıldızı gibi deniz canlılarından korumaktadır. Bu nedenle, derin ve uzun süreli dalışlarda patik ve eldiven giyilmesi oldukça önemlidir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top