Anasayfa / Balık Avı / Denizde Kullanılan Balık Yemleri
Denizde Kullanılan Balık Yemleri

Denizde Kullanılan Balık Yemleri

Balık yemi deyince aklımıza ilk olarak balığın kancaya yakalanması gelmektedir. Balık uyku nedir bilmez ve bu yüzdende sürekli dolanıp yem yeme ihtiyacı hisseden bir su canlısıdır. Bizde tabi ki bu özelliğinden faydalanırız. Ona her zaman yediklerinden veya hoşuna gideceği yem tarzlarını bir şeyin içine gizleyerek ona bir yem kancası sunarız. Bu balık sürekli yemek aradığından bizim ona tuzak kurduğumuzu fark edemeyecek ve yemi tam ısırırken kendini oltamızın kancasında takılı kalmış ve yavaş yavaş sudan uzaklaşırken bulacaktır.

 

Fakat iş aslında bu kadar basit değildir, balıklar büyükçe bu tuzakları benimseye bilirler ve biz onları daha çok avlamayı sevdiğimiz vakit ise onlar tecrübe sahibi olmuşlardır, her yere saldırmazlar dikkatli bir şekilde oltada olan yemi yavaş yavaş yemeye başlar ve böylelikle biz çok kez yemimizden oluruz. Gelin biz bazı balık yemleri tariflerine bakalım. Balık yemi kavramı altında inceleme yaptığımızda özellikle balık suda gezinmeye başlarken, her zaman etrafında yiyecek bir şey var mı acaba diye bakınıp durur. Bu balıklara göre hareket eden parıldayan bir şey onlar için hoş bir yemek olabilir. Yani bizim yapmamız gereken görünürlüğü ciddi bir şekilde artırmak için parıldayan yüzey ve hareket halinde olan bir şey bizi balıklara daha çabuk çekecektir.

 

Bir diğer yöntem ise sestir, Ses titreşimin temel adıdır, yani balıklar genellikle belirgin bir kulağa sahip değildirler. Bunun yerine ise birçoğu neredeyse vücutlarının tümüyle titreşim alabilirler. Birçok balık türleri çıkan sesleri yanal çizgisi ile duymaktadır. Bu nedenle ses olarak adlandırılan titreşim suda çok uzun mesafelere gidebilir. Bu yüzdendir ki balıklar insanlara göre kat kat daha duyarlıdır. Pek çok balık türü çıkan sese göre düşman veya yem olduğunu algılayabilir.

 

Sert ve hızlı sesler tehlike ifadesi olarak adlandırılır. Tıkırtı gibi sesler ise pek çok balığın ilgisini çeker ve balıklar attığınız o oltanın kurnaz düzenine rahatlıkla düşebilirler. Yem konusuna gelince yem kesinlikle kokulu olacaktır, yani leş kokusu olmayacaktır yem kokusu olacaktır. Leş kokusu balığı iter, yem kokusu ise balığı bir güzel size çeker. Balık yemi kavramı altında edindiğimiz bu bilgilerden yola çıkarak, herkes oltasını alıp doğru en yakın limana gitmek için hazırlıklarını yapabilir ve akşam için taze balık ziyafeti çekebilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top