Anasayfa / Olta / Denizden Babam Çıksa Yerim
Denizden Babam Çıksa Yerim

Denizden Babam Çıksa Yerim

Deniz ürünleri herkesin severek yediği lezzetlerdir. Balık ve balık ürünleri hem sağlık açısından son derece faydalı hem de hiçbir gıdadan alınamayacak tada sahiptir. Balık tutma işi ise hem hobi hem de başlı başına bir sektör haline gelmiştir.

Balıkçılık yaparak geçimini sağlayan pek çok insan vardır. Bunların yanı sıra birde bu işi hobi olarak yapan kişiler vardır. Balık tutmak için gerekli olan en önemli şey ise oltalardır. Balık tutmanın da şüphesiz ki belli teknikleri ve yöntemleri vardır. Öncelikle balık tutmak için mutlaka bir olta seti sahip olmamız gerekir.

Markalarına göre olta seti fiyatları değişiklik göstermekte ve oldukça ekonomik fiyatlara istediğimiz oltayı alabilmemiz mümkündür. Balık tutmak için olta setini almadan önce nasıl bir balık tutma yöntemi izleyeceğimiz ve balık tutma seviyemizin ne olacağı önemlidir. Profesyonel balıkçılar ve amatör balıkların kullandıkları oltalar değişkenlik göstermektedir.

Balık tutacağımız yerin derinliği göz önünde bulundurularak kamış boyunu ona göre temin etmemiz gerekir. Kamış boyu iki metre, iki buçuk metre, üç metre, üç metre, üç buçuk metre ve daha fazla uzunluklarda olmaktadır. Ayrıca tutacağımız balıkların boyutlarını göz önünde bulundurarak örneğin çinakop ve lüfer için bir olta yeterli olurken tatlı su balıkları için farklı olta çeşidini kullanmak gerekir.

Olta setlerinin içerisinde pek çok parçası mevcut olup hem tuzlu hem tatlı suda balık tutmanın mümkün olduğu oltalarda vardır. Olta setlerinde parçaların kolay taşınması için çanta veya kutu içerisinde küçük parçaları bulunur. Kamış, misina, misina makası, kamış zili, ışıldak, silikon balık, saplama ayağı, yemli çapari, çinakop, istavrit, lüfer çaparisi gibi balık türlerine göre olan çapariler vardır.

Delikli olta iğnesi, şamandıralı et oltası ucuna yem takılarak kullanılanlardan, farklı ağırlıklarda yani gramajlarda olta kurşunları ve bunlar dışında takımların içerisinde halkalar, bobin ve misina çekeri gibi aletlerden oluşan takımlar balık tutmak için aradığımız tüm özelliklere sahiptir. Olta takımları ile ister elle, ayakta veya oturarak balık tutulabilir, isterseniz de teknenin arka kısmına monte ederek tekneyle açılarak uzun süre balık tutmanın keyfi yaşanabilir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top