Anasayfa / Kamp / Doğa Ve Kamp
Doğa Ve Kamp

Doğa Ve Kamp

Doğayı ve doğada yaşamayı seven kişiler yılın her mevsimi kamp yapmaya hazırlıklıdırlar. Kamp yapacakları yerleri önceden belirlenir. Ona uygun şekilde malzemeleri yanlarında bulundururlar. Kamp yapanlar kamp alanlarını ve konumlandıkları yeri her zaman temiz tutma konusunda bilinçlidirler. Bu tarzdaki insanlar kamp alanında atıklarını her zaman toplar.

Çevreyi koruyan insanlardır. Yanlarında her zaman her türlü şarta uygun malzemeler barındırırlar. Kamp malzemeleri genel de çadır, yatak, portatif sandalye, su matarası, bıçak, ilk yardım malzemesi, yemek kabı, genelde seyyar kamp ocakları, mont, uyku tulumu, pusula, çaydanlık, portatif kürek, makas vb malzemelere hep ihtiyaç duyulmaktadır. Kullanılan kamp malzemelerinin kaliteli olması ve kullanışlı olması kampçılar için çok önemlidir. Herhangi bir sıkıntı olduğunda kamp malzemelerinin yerini tutan eşyaları bulması zordur. Kampçılar pratik yaşamayı seven insanlardır.

Doğada zorlu koşullarda yaşamlarını sürdürmek durumunda kaldıklarında hayata tutunmak ve mücadeleyi devam ettirmek için her türlü koşula ayak uydurabilirler. Kampçılar bulundukları alanlara yerleşimlerini sağlarken güneşe, rüzgara ve her türlü hava olaylarını kendi lehine çevirmek zorundadır. Kamp alanında ilk başta çadır kurulur. Daha sonra çadır malzemeleri alana yerleştirilir. Ardından ateş yakmak için malzemeler toplanır. Günlük gıda malzemeleri hazırlanır. Su kaynakları araştırılır. Kamp alanı etrafı incelenir. Kamp malzemelerinde işimize en çok yarayabilecek malzemelerin başında bıçak gelir. Bıçakla kendimizi dış etkenlerden koruyabilir.

Etraftan çalı, odun kesebiliriz. Sebze, meyve ve et kesiminde bize yardımcı olabilir. İp ve benzeri malzemeleri keserken işimizi görür. Uyku tulumu da çok önem arz eder. Uyku tulumumuzu kamp çadır alanının içine uygun şekilde yerleştirmeliyiz. Seyyar kamp ocakları ateş yakmakta zorlanabileceğimiz ya da ateş yakmanın yasak olduğu koşullarda kullanılır. Kamp ocaklarını kullanırken sızıntı yapmaması için kontrol etmeli ve konumunu kamp alanında iyi belirlenmelidir.

Hava sıcaklığının gündüz ve gece arasındaki farklarını gözeterek yanımıza alacağımız termal mont ve elbiseler son derece önemlidir. Her zaman yanımızdan ayırmayacağımız ilk yardım malzemeleri bulunmalıdır. İlk yardım malzemesi yaşanan bir kazada yaralanma sonucunda müdahale fırsatı sağlar. Kırsal alanda konaklanıyorsa kesinlikle işaret fişeği ve düdük bulundurulmalıdır. Kampçılar bu eşyalara gereksinim duyabilirler. Kamp malzemeleri doğada daha rahat konaklamamızı bizlere sağlar.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top