Anasayfa / Balık Avı / Doğal Balık Yemleri Nelerdir?
Doğal Balık Yemleri Nelerdir?

Doğal Balık Yemleri Nelerdir?

Balıkların yakalanmasındaki en önemli faktör, kullanılan yemlerdir. Deniz balıkları ve tatlı su balıkları için ayrı yemler kullanılmaktadır. Denizlerde kullanılan doğal balık yemleri balıklardan elde edilen yemler, yumuşakçalar, kabuklular, kurt, hamur yemler, hazır yemler ve diğer yemlerdir. Balıklardan elde edilen başlıca yemler; yaprak yem, canlı yem, sülük yem, ölü balık yemleri, kuyrukaltı, şakşak yem, tekgöz yem ve garos yemlerdir. Küçük balıklar kendilerinden büyük balıklar için yem olma özelliği taşımaktadır. Küçük parçalara ayrılan balıklar, kendi türlerinde doğal yem olarak kullanılabilmektedir.

 

Balıklardan elde edilen yemlerin dışında deniz balıklarının avlanmasında; sübye, tarak, kalamar, midye ve sülünes gibi yumuşakçalar; yengeç, karides, teke gibi kabuklular; kurtlar, hamur yemler, hazır yemler ve diğer yemler kullanılmaktadır. Tatlı sularda ise, deniz yemlerinde kullanılan bazı yemlerle birlikte, böcekler ve onların larvaları doğal yem olarak kullanılmaktadır.

Tatlı sularda yaşayan balıkların avlanması için; canlı yemler, yaprak yemler ve bütün ölü balık yemleri balıklardan elde edilen doğal yemlerdir. Yumuşakçalardan midye, kabuklulardan kerevit ve karides, böcek ve larvalardan kan sülüğü, böcekler, sivrisinek larvası ve karasinek larvası da tatlı su balıklarının avlanmasında kullanılan doğal yemlerdendir. Tatlı sularda kullanılan doğal balık yemleri arasında en çok işe yarayan doğal yem, solucandır. Tatlı su balıkları, daha dikkatli olduklarından yem kullanımı, deniz balıklarına göre daha çok önem taşımaktadır. Özellikle büyük ve iri balıklar yemleme olmadan kesinlikle avlanamamaktadır.

Balık avında, oltaya takılacak olan yemin tazeliği ve hangi balık için kullanılacağı oldukça önemlidir. Kıyı balıkları için kurt, tatlı su balıkları için solucan, hem tatlı hem tuzlu balık avlarında ise, ölü balık yemleri en çok tercih edilen doğal balık yemlerindendir. Sülünes de balık avlanmasında en çok kullanılan doğal yemlerdendir. Pek çok deniz avında doğal yem olarak tercih edilmektedir. Bunların dışında kefal ve karagöz avlarında, hamur yemler de kullanılabilmektedir. Hamur yemlerinde az miktarda sıvı yağ ve peynir suyu da eklenebilmektedir. Bu bakımdan balık avlarında avlanmak istenen balığın türüne ve yaşadığı yere göre doğal balık yemi seçilmesine dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top