Anasayfa / Kamp / Doğanın Sesini Dinleyin
Doğanın Sesini Dinleyin

Doğanın Sesini Dinleyin

Bir doğa sporu olan kampçılık; adrenalin, heyecan ve doğayla baş başa olmanın verdiği huzur ile doğaseverlerin vazgeçilmezlerinin başında gelmektedir. Kendinizin pişirdiği yemeği; geniş düzlükte, vadinin yamacında, bir krater gölünün kenarına kurduğunuz çadırınızda, sessiz ve sakin gecede yıldızları seyrederek yemenin keyfi bir başkadır.

Kamp Malzemelerini Seçerken

Doğa sporunda öncelikli olarak kamp malzemeleri seçimini iyi yapmak lazımdır. Çok çeşitli özellikte ve seçenekte kamp malzemesi mevcuttur. Önemli olan ihtiyacınız olan malzemeyi iyi tespit edip, sizi kuru, konforlu ve tehlikelerden uzak tutacak malzemeleri bulmaktır. Evet kamp yapmak kulağa hoş geliyor; eğer daha güzel bir şey varsa oda konforlu kamp yapmaktır.

Bunun yolu da doğru kamp malzemelerini seçmekten geçiyor. Eğer doğa yürüyüşü veya kamp yapmaya karar verdiyseniz ve bu ilk tecrübeniz olacaksa kesinlikle detaylı bir araştırma yapmalısınız. Küçük ama etkili tüyolar hayat kurtarabilir ve sizin kamptan maksimum fayda sağlamanızı kolaylaştırır.

Kamp malzemelerinizi seçerken kamp yapacağınız yerin koşularına göre seçim yapın. Mesela yaz mevsiminde kamp yapacaksanız daha ince uyku tulumları seçin ve ona göre giyinin. Fakat şunu da unutmayın en kötüsüne hazırlanıp en iyisini ümit edin. Sonuçta doğadayız ne olacağını anca tabiat ana bilir.

Malzeme seçerken etiketine değil ne kadar fayda sağlayacağı ve kullanılabilirliğine bakın. Fazladan gereksiz şeyler alıp kendinize yük etmeyin. Tecrübeli arkadaşlarınızdan bilgi alıp, evde hazırlayabileceğiniz malzemeleri öğrenip maliyeti düşürebilirsiniz.

Kamp Yeri Seçimi

Kamp yeri seçimi de en az kamp malzemeleri kadar önemlidir. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; kampçılık doğayla yarışmak değil, doğaya ayak uydurmaktır. Kamp yapacağınız yeri gündüz belirleyin. Eğer çadır kuracaksanız önceden evde provalar yaparak eksiklikleri görün. Geceye kalıp kampınızı kâbusa çevirmeyin.

Çadırınızın direklerinin kırılma durumunu göz önünde bulundurarak çantanızda yeriniz varsa yedeklerini yoksa doğadan alternatif bir şeyleri daha önceden ayarlayın. Kampınızı kesinlikle dere yataklarına, çığ bölgelerine ve vahşi hayvanların geçiş güzergâhlarına kurmayınız.

 

Çevreye Duyarlılık

Son olarak ve sürdürülebilirlik açısından önemli olan konu çevre duyarlılığıdır. Kampçılığın temel unsuru doğaya saygıdır. Bir yandan konforumuzu düşünürken diğer yandan kamp kurduğumuz çevrenin doğallığına zarar vermemeyi düşünmeliyiz.

Kullandığımız atık malzemeleri toplayıp daha sonra uygun bir yere atmalıyız. İhtiyaçlarımızı giderirken organik, çevreye zarar vermeyen kamp malzemeleri kullanmalıyız. Hep duyduğumuz gibi “insanları sev doğayı koru”.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top