Anasayfa / Dağcılık / Doğaseverlerin Temel İhtiyaçları
Doğaseverlerin Temel İhtiyaçları

Doğaseverlerin Temel İhtiyaçları

Doğa sporları son zamanlarda büyük ilgi gören ve şehir yaşantısından uzaklaşmak isteyenler için son derece cazip bir aktivitedir. Bazıları için ise tutku haline gelmiş ve yaşam tarzı olmuştur. Peki, doğa sporları nelerdir? Doğa yürüyüşleri, dağcılık, kayak, bisiklet binme, trekking ve ata binme gibi açık alanların olduğu yerlerde yapılan sporlardır. Bunlardan dağcılığı ele alalım. Dağcılık oldukça zor ve yorucu doğa sporları arasında yer almakta olup vücut direnci ve güç gerektiren bir spordur.

Dağcılık denilince akla ilk gelen tabi ki tırmanmadır. Bu sporu yaptıktan sonra ise en önemli kısmı dinlenmektir. Dinlenmek için gerekli malzemelerin temini yapılmalıdır. Bu malzemeler dağcılık kamp malzemeleri adı altında toplanmaktadır. Nedir bu dağcılık kamp malzemeleri?

Pek çok malzemelerden oluşan bu liste; harita doğru dağları bulmak için, pusula yolu kaybetme durumunda veya gidilmek istenen yere harita yardımıyla birlikte kullanılarak, mevsime göre gözlük kullanılır.  Ve yaz ayları ise güneşten korunmak için güneş kremi, ekstra giysi yine mevsime göre, fazladan yiyecek ve içecek her türlü olumsuz durumları düşünerek, akşam için fener veya kafa lambası bulunmalıdır.

Gece kamp yapmak için ateş yakmak gerektiğinde ateş yakmak için gereken alet, ateşi tutuşturmak için gerekli olan malzeme, yine yemek veya başka şeyler için kullanılabilecek bıçak veya kesici alet ve ilk yardım malzemeleri listemizde olması gereken eşyalardır.

Dağcılık sporu için şehir merkezlerinden epey uzak yerler tercih edildiği için gece konaklama yapılması nerdeyse şarttır. Gece konaklamak için gereken malzemelerden de bir liste oluşturulabilir. Eşyaları taşımak için sırt çantası, içine sığınabilecek ölçüde en az iki kişilik çadır, soğuktan veya sıcak havalarda böceklerden korunmak için uyku tulumu olmalıdır.

Çadırın altı için yerle teması kesen malzeme, çatal, bıçak, tabak gibi eşyalar, aydınlatma için mum, pil ile çalışan aletler için yedek pil, herhangi bir arıza durumu için tamir seti, ip ve dikiş malzemeleri de unutulmamalıdır. Peçete veya tuvalet kâğıdı, diş fırçası ve macunu gibi kişisel bakım malzemeleri, çorap, yedek ayakkabı, çöp torbası ve en önemlisi ise gps cihazının olması gerekmektedir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top