Anasayfa / Outdoor Giyim / Doğaya Dönüşte İhtiyaçlarımız Neler
Doğaya Dönüşte İhtiyaçlarımız Neler

Doğaya Dönüşte İhtiyaçlarımız Neler

Hayatlarımızı sürdürebilmek için çok katlı binalar içinde sıkışıp kalıyoruz. Ev ve iş arasında geçen zaman dilimlerinden boğulduğumuz gibi şehir yaşantısından da oldukça bunalmaya başladığımızın farkına vardığımız bu süreçte doğaya geri dönüşler yapmaya başladık. Yıllık izinlerimizi lüks otellerde geçirmektensen doğa ile iç içe olabileceğimiz yerlerde geçirmeyi ya da hafta sonunda şehir merkezlerinde gezmektense trekking yapmayı tercih eder olduk.

 

Doğaya geri dönüşü tercih ederken şehir yaşantısında bizlere eşlik eden aksesuarlarımızın yerini de doğada karşımızda çıkacak olan sürprizler de bizlere yardımcı olabilecek malzemeler yer almaya başladı. Bu nedenledir ki artık birçoğumuz klasik mağazalardan alışveriş yapmak yerine outdoor malzemelerin bulunduğu mağazaları tercih eder olduk. Doğaya dönmeyi bir gezgin olmayı tercih eden bireylerin ilk olarak hayatlarında değiştirmesi gereken temel eşyaları ise ayakkabıları ve çantaları olmalı.

 

Tabi ki outdoor malzemeleri tercih ederken dikkat edilmesi gereken noktaları atlamadan önceden bir araştırma yapılarak alınması çıktığımız trekkinglerde ya da tatillerimizde daha rahat olmamızı sağlayacaktır. Örneğin bir sırt çantası alacağımız da vücut yapımıza en uygununu tercih etmeliyiz. Sırt çantaları kadın ve erkeğin vücut yapılarına göre ayrı şekillerde üretilir. Çantalarımızı seçerken bunun yanı sıra vücut yapımızı da dikkate almalıyız. Bunlara baktıktan sonra beğendiğimiz çantanın bel ve omuz kolonlarının uzunluğuna da bakmamız da fayda vardır bunu yaparken ise denediğimiz çantanın içinde ağrılık olmasına özen göstermeliyiz ki uygunluğunu daha iyi anlayabilelim.

 

Unutmayalım ki sırt çantalarımızı bizlerin kurtarıcısı durumdadır. Sırt çantasının yanı sıra tercih ettiğimiz ayakkabılar da önemlidir bu gibi durumlarda. Trekking ayakkabılarımızı seçerken ilk olarak bizim için rahatlığı ön plana çıkmalıdır. Rahatlığın yanı sıra alacağımız ayakkabıyı kesinlikle denemeliyiz ve trekking ayakkabısı alıyorsak normal giydiğimiz ayakkabı numarasının bir boy büyüğünü almalıyız. Bunun neden ise normal şartlarda bile çok fazla yürüdüğümüzde ya da ayakta kaldığımızda ayaklarımızın şiştiğini ve ayakkabıda sıkıştığını hissederiz bu durumla karşılaştığımızda bir boy büyük ayakkabı tercih etmek bizi rahatlatır. Bunların yanı sıra ayakkabımızın su geçirmez olmasına da önem göstermemiz gerekmektedir.

 

Sırt çantamız ve ayakkabımız hazır bunun yanında ben hafta sonra sadece trekkinge gidip dönmek istemiyorum diyenler için de diğer bir önemli nokta olan çadır, uyku tulumu ve mat seçimleri var. Çadır seçiminde de karşımıza birçok çeşit çıkacağı için seçim yaparken dikkat etmemiz birkaç koşul ön plana çıkıyor.

 

Öncelikle çadırı seçerken hangi koşullarda kamp kuracağımıza hangi mevsimde kullanacağımıza bakmamız gerekirken seçtiğimiz çadırda kaç kişi konaklayacağımızı da düşünmeliyiz. Bunun yanında çadırın kullanım kolaylığını, taban malzemesini, ek özelliklerini ve ağırlığını incelemeden geçmemeliyiz. Mat uyku tulumu ile yer arasında ek taban görevini gördüğü için konforumuzun artmasını sağlar.

 

Bütün bu temel malzemelerin yanı sıra daha birçok outdoor malzemeyi edinmemiz gerekmektedir. Doğa ile yaşamaya karar verirken sağlımızı ve rahatlığımızı düşünerek seçim yapmamız gerekmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top