Anasayfa / Avcılık / Doğru Av İçin Doğru Malzemeler
Doğru Av İçin Doğru Malzemeler

Doğru Av İçin Doğru Malzemeler

Av ve avlanmak ayrı bir tutkudur. Eskiden beri süre gelen bu alışkanlık günümüzde artık daha disiplinli ve daha hassas noktalara yer verilen bir uğraş haline dönüşmüştür. Av çeşitleri kara ve balık avı olarak ayrılmakta ve her iki av çeşidinin teknikleri ve malzemeleri birbirinden son derece farklı olmaktadır.

Avlanmak için yanımıza almamız gereken av malzemeleri nelerdir? Kara avına çıkacak kişiler için öncelikle avlanmak için av tüfeği bunun seçimi de kişiye göre otomatik veya pompalı olabilir.

Daha sonra avlayabileceğimiz hayvanları daha kolay yakalamayı sağlamak için keklik ve ördek gibi hayvanlar için düdük ve mühre, av çantası mutlaka olmalı, taşıma askısı ve kayışı avımızı taşıyabilmemiz için, güme, avın görmemesi için gizlenme ve kamuflaj ağı, aydınlatma için fener ve yedek pil, yanımıza köpek alacaksak mutlaka köpeğin tasması olmalı ki avımızı yemesini engelleyebilelim, koyu renkli veya yeşil, kahverengi tonlarında giyinmek ve şapka takmak dikkat çekmememizi sağlayacaktır.

Balık avına çıkılacak ise av malzemeleri olarak mutlaka uygun olta sağlanmalı avlamak isteyeceğimiz balıkların boyutunu ve ağırlığını hesap ederek yedek olta alma imkanı varsa yanımıza almalıyız. Oltanın ucuna takmak için suni yemler alınmalı, bunlar maket veya gerçek olabilir, şamandıra ve stoper ihtiyacımız olacaktır.

Olta iğnesi yedek olarak fazla bulunmalıdır. Olta kamışı ve misina, balık tiplerine göre kurşun alınmalı ancak pek çok çeşit olduğu için ortalama balıklar için olanını tercih etmek doğru olacaktır. Çapari ve köstek bulundurulmalı, yemleme ekipmanları olmalı, balıkları koymak için kutu veya hazne, kepçe ve livar temin edilmeli, alarma ve zile ihtiyacımız olabilir.

Pek çok balık çeşidinin olduğu öz önünde bulundurulursa sazan, hamsi, levrek, çupra, çinakop ve daha fazla sayabileceğimiz gibi bunlar için ayrı olta bulundurmak zor olacaktır. Fakat avlanacağımız yerdeki balık türlerini araştırırsak bu işimizi kolaylaştıracaktır. Böylelikle yanımıza almamız gereken malzemelerin ağırlıklarını da azaltmış olur ve taşıma kolaylığı sağlamış olur.

Avlanmak için doğru malzemeler ile yola çıkarsak dönüşte mutlu ve doğal, lezzetli bir akşam yemeği için elimiz dolu döneceğimiz kesindir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top