Anasayfa / Avcılık / Doğru Avlanmak İçin Av Silahları
Doğru Avlanmak İçin Av Silahları

Doğru Avlanmak İçin Av Silahları

Av dediğimizde aklımıza gelen ilk şeyin keyif olduğunu düşünürüz. Aslında avı bir spor, bir aktivite veya eğlence olarak görenlerimizde var. Tercihiniz ne olursa olsun ihtiyacınız olanlar aynıdır. Peki neye göre envanter dizilir? Avınız büyük ise bir çeşit envantere ihtiyacınız varken küçük ise küçük ava göre eşyalar barındırmanız gerekmektedir. Öncelikle avınız ne türde ve ne şartlarda nerede avlanacağınız önemlidir. Çünkü büyük hayvan avlamak için kullandığınız bir silahı küçük hayvana uygulayamazsınız. Aksini uyguladığınızda kötü sonuçlar elde edebilir veya zarar görebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse bir domuz avlamak için küçük bir silah yetmez.

 

Bunu yanı sıra silahınızın büyük olması değil kurşununu dahi doğru seçmeniz gerekmektedir. Küçük hayvanları ise büyük ve saçma fişeklerle avlarsanız hayvanı parçalamış olursunuz yanı aslında av olmaktan çıkar. Avı keyifli kılan kullandığınız eşyanın doğru olması ve bu işten haz alıyor olmanızdır. Av için öncelikle ihtiyacınız olan şey silahtır. Av silahları özenle seçilmeli ve envanterinizde doğru silahı taşıdığınızdan ve ne avlamak istediğinizden emin olmalısınız. Av tüfeklerinden bahsedelim. Baktığınızda genelde 3 türe ayrılan bu silahlar yarı otomatik-tam otomatik, pompalı tüfekler, süper poze olarak başlıca gruplardır. Mini silahları kullanan avcılar görmek mümkündür ama iyi sonuç almak için daima büyük tüfekler faydalıdır.

 

Az öncede bahsettiğimiz gibi fişeğinizin de önemi burada çok önemli bir yere sahip. Eğer yeni başlıyorsanız 12 çaplı tüfekleri tercih etmeniz en doğru hareket olacaktır. Kısa namlulu olması sizin silahı kavramanızda fayda sağlayacağı için iyi bir başlangıçtır. Bıldırcın avı için saçma numarası 10 11 uygundur. Usta ise 9 numara uygundur. Yarı otomatiklerde 30gr, süper pozeler de 28gr tercihen iyi olabilir. Tavşan avı için söyleyecek olursak 12 kalibre iş görür. Saçma numarası 4 veya 5 gibi uygundur.

 

Keklik avı da 12 kalibre ile iş görür. Fişek seçiminde ise 6 ve 7 uygundur. Ördek avı gibi avlarda ekstra envantere ihtiyaç duyabilirsiniz. örneğin kamufle ve ses yapmayacak çizmeler gibi. Yine fişek 4 5 6 iş görür. 12 kalibre silahımızdan da şaşmıyoruz. Av silahları tercihinizi hayvana göre yapmanızda büyük fayda vardır. Sülün avında yine 4 5 6 numara fişekler iş görür. Bazı ustalar 20 kalibre kullanılmasını önerebilir. Fakat 12 kalibreye göre daha zor olacağı gerçeğiyle yüzleşirsiniz. Örneklerde olduğu gibi sizde avlanmak için eşyalarınızı ve envanterinizi hayvana göre seçerek keyfinizin dozunu daha da arttırabilirsiniz.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top