Anasayfa / Kamp / Evinizin Konforunu Kampa Taşıyın
Evinizin Konforunu Kampa Taşıyın

Evinizin Konforunu Kampa Taşıyın

Doğada hayatta kalmak kadar önemli olan başka bir şey varsa o da doğada konforlu bir şekilde kalmaktır. Kampçılıkta ustalaşmış kişiler bunun sırlarını bilse de, biz kampçılığa yeni başlayanlar için kullanacakları kamp malzemeleri hakkında birkaç ipucu verelim dedik.

Kamp malzemelerinden en önemlisi olan çadırla işe başlayalım. Doğru çadır sizi doğanın konforsuz koşullarından önemli ölçüde kurtarır. Peki, doğru çadırın özellikleri nelerdir? Öncelikle çift tente çadır kullanmaya dikkat edin. Tek tenteli çadırlar daha çok plaj tarzında ortamlar için geliştirilmiştir. Çift tenteli çadırın bir tentesi su geçirmezdir ve bu sayede yağmurlu hava koşullarında zor durumda kalmazsınız. Çadırınızda alüminyum çubuklar kullanın. Alüminyum çubukların hem ömürleri daha uzundur hem de rüzgâra karşı daha dayanıklıdır. Son olarak çadırı uzun süre taşımak zorunda kalabileceğinizi unutmayın, hafif çadırları tercih edin.

Sırt çantası seçerken de en az çadır seçerken olduğumuz kadar hassas olmalıyız. Sırt çantası seçiminde dikkat etmeniz gereken iki konu var: Ne uzunlukta bir kampa gidiyorsunuz? İklim ve hava koşulları ne durumda? Hacimleri 40 litreden 80litreye kadar değişen sırt çantalarından, yaz aylarında ufak kaçamaklar yapacaksak ufak hacimli olanları, daha zorlu koşullarda bir kamp yapacaksak, büyük hacimli olanları tercih etmelisiniz.

Uyku tulumuna baktığımızdaysa iki çeşit tulum görürüz: Dikdörtgen modeller ve mumya modeller. Mumya tipi tulumlar daha dar, ısı yalıtımı konusunda daha başarılıdır. Ayrıca tulumlar derece koşullarına göre sınıflandırılır. Her tulumda iki derece görürsünüz: ilki konfor derecesidir ve sizin hangi derecede konforla uyuyabileceğinizi gösterir. İkincisiyse ekstrem derecesidir ve hangi dereceler arasında sizi koruyabileceğini gösterir. Mevsimsel durumlar ve kampa gideceğiniz alana göre size en uygun tulumu bu şekilde seçebilirsiniz.

Kampa giderken yanınızda bir çakı bulundurmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Kamp boyunca en çok ihtiyaç duyacağınız malzeme çakı olacaktır. Çok fazla özellikten kaçınarak, büyük bir bıçağı olan basit çakıları tercih edin çünkü özellikler arttıkça ağırlık da artacaktır ve kampa giderken mümkün olduğu kadar hafif yola çıkmalıyız.

Genel hatlarıyla bu dört üründe doğru seçimi yaparsanız, konforlu bir kamp yapabilirsiniz. Ancak bunların yanında; ayakkabılarınız, kıyafetleriniz, ateş yakmak ya da yemek pişirmek için kullanacağınız kamp malzemeleri de size daha konforlu bir kamp fırsatı sunacaktır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top