Anasayfa / Avcılık / Havalı Tabancalar / Havalı Tabanca Genel Özellikleri
Havalı Tabanca Genel Özellikleri

Havalı Tabanca Genel Özellikleri

Genel olarak herkes tarafından bilinen havalı tabanca, oldukça yoğun bir şekilde sıkıştırılmış bir hava yardımı ile saçma atabilen tabanca türlerine verilen isimdir. Havalı tabancalar, hava pistonlu yaylı ya da karbondioksit tüplerle çalışabilmektedir. Yaylı tabancaların bazı özellikleri ile birçok farklılıkları bulunmaktadır. Örneğin yaylı tabancalarda merminin hızı ve atış mesafesi karbondioksit tüplüye oranla oldukça düşüktür.

 

            Havalı tabanca, silahın faturasıyla beraber ruhsata gerek kalmadan yerleşim yerleri dışında kullanılabilmektedir. Ancak elbette yasalar tarafından belirlenen sınırlar çerçevesinde kullanılmaktadır. Bu silahlar toplantı alanlarında ya da avlanma amacıyla kullanılamazlar. Uygulamada birebir aynısının görülmediği bir gerçek olsa da yasal olarak birçok bakımdan yetersizlikler devam etmektedir. Örneğin çoğu zaman mermili silahlarla havalı silahlar birbirlerine karıştırılabilmektedir. Pek çok kişi toplulukların olduğu yerlerde gelişi güzel atış yapabilmekte ve birilerinin ölümüne sebep olabilmektedirler.

 

Avlanmayla ilgili olarak 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunun 6/2. Maddesi uyarınca havalı tüfekler ve tabancalar avlanma esnasında kullanılamazlar. Yasağa aykırı davranan havalı tüfek kullanıcılar aynı kanunun 24. Maddesi gereğince idari para cezası verilmektedir. Ancak bu ceza da caydırıcı değildir. Bu silahlar birçok yerden kolaylıkla elde edilerek yasalara aykırı olarak rahatlıkla kullanılmakta ve gerekli önlemler de her zaman belirli bir zarar oluştuktan sonra gerçekleşmektedir.

 

Havalı tabancaların fatura ile dolaştırılması ve taşınırken tüplülerin içinde karbondioksit tüpü ya da saçmalar kesinlikle yer almamalıdır. Havalı tabancalar zararsız gibi görünse de oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Örneğin atıcılık için kullanılan havalı tabancaların sıkça tehlikeli oldukları görülmektedir.

Atıcılık için kullanılan havalı tabancalar ekstra donanım takılabilme özelliğine sahiptirler. Bu bakımdan ekstra donanım kazanabilmesi iyi gibi görünse de bu ekipmanlarla güçlendirilen havalı silahlar yanlış kullanıldığında öldürücü etkilere sebep olabilmektedir. Ekipmanlarla güçlendirilebilme özelliğine sahip havalı tabancalardan çıkan saçma hızları saniyede 200 metreye kadar çıkabilmektedir.

 

Havalı tabancaların sıkça kullanıldığı alanlardan biri de atış poligonlarıdır. Bilindiği üzere atış poligonlarında atış yapmak belirli kurallar çerçevesinde gerçekleşmektedir. Bu alanlarda atış yapmak tamamen güvenlik kurallarına uymak koşuluyla gerçekleşmektedir. Bu alanlarda mermiyle ya da havalı tabancalarla atış yapılabilmektedir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top